Cukrzycowy obrzęk plamki

Cukrzycowy obrzęk plamki

OBRZĘK PLAMKI

LECZENIE OPERACYJNE - WITREKTOMIA

Obrzęk plamki może być przyczyną pogorszenia widzenia w wielu schorzeniach okulistycznych (stan po operacji zaćmy, powikłania po zapaleniu błony naczyniowej, cukrzyca, zakrzep żył siatkówki i inne).

W chwili obecnej istnieje wiele metod leczenia obrzęku plamki, na przykład leczenie przeciwzapalne i iniekcje doszklistkowe różnymi lekami. W przypadkach łatwiejszych i dobrej reakcji na takie leczenie metody te powinny mieć pierwszeństwo. Jednak w takich przewlekłych schorzeniach, jak powikłania oczne cukrzycy czy stan po zakrzepie żył siatkówki, leczenie prowadzone przewlekle zwiększa ryzyko powikłań. Ponadto wzrasta sama uciążliwość leczenia (częste kontrole i powtarzające się drobne zabiegi). Wówczas witrektomia w leczeniu obrzęku plamki wydaje się warta rozważenia. Tym bardziej, że niektóre badania sugerują, iż w tym przypadku jest skuteczniejsza.

Witrektomia w obrzęku plamki

polega na usunięciu ciała szklistego, ewentualnych błon nasiatkówkowych (o ile istnieją) oraz na zdjęciu błony granicznej wewnętrznej. Tamponada wewnętrzna nie jest potrzebna.

ZOBACZ więcej o leczeniu operacyjnym

WIĘCEJ informacji znajdziesz na stronie EVRS

Zabiegi

Zabiegi wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o.

Łódź, ul. Rojna 90