Centralna surowicza retinopatia (CSR)

Centralna surowicza retinopatia (CSR)

CSR

CSR

Przyczyna choroby nie jest znana.
Choroba polega na pojawieniu się płynu powodującego odwarstwienie siatkówki sensorycznej w obrębie plamki, czasami towarzyszy temu ogniskowe odwarstwienie nabłonka barwnikowego siatkówki. Schorzenie dotyka głównie mężczyzn w przedziale wiekowym 30 – 40 lat. Pacjent odczuwa pogorszenie widzenia, krzywienie się linii podczas czytania, czasami pomniejszenie obrazu i zaburzenie w widzeniu barw.

Czynniki ryzyka:

  • stres
  • wysokie stężenie kortykosteroidów, na przykład w wyniku przewlekłego leczenia sterydami

CSR częściej występuje u osób z osobowością typu A

Osobowość typu A (WZA – wzór zachowania A) charakteryzuje wysoki poziom stresu. To ludzie ambitni, agresywni, dążący do kontroli nad otoczeniem, skłonni do rywalizacji, niecierpliwi. Często pracoholicy, wykonujący wiele zadań jednocześnie. Postrzegają otoczenie jako zagrażające i żyją w nieustannej reakcji alarmowej (w fazie stresu).

Podstawowe badania to: angiografia fluoresceinowa oraz SOCT

Na podstawie wyników badań okulista ustala tok postępowania. W 80% przypadków dochodzi do samoistnego wyleczenia w okresie od kilku tygodni do roku od pojawienia się objawów. Jednak w około 50% przypadków schorzenie ma charakter nawrotowy.

Jeżeli resorpcja płynu nie następuje samoistnie w okresie krótszym niż 4 miesiące, a choroba ma charakter nawrotowy, wówczas w miejscu przecieku płynu można wykonać laserokoagulację, która przyspiesza jego resorpcję. Zabieg można wykonać tylko wówczas, gdy miejsce przecieku jest oddalone od centralnej części siatkówki.