Soczewki okularowe specjalnego przeznaczenia

Soczewki okularowe specjalnego przeznaczenia

Okulary i pomoce

SOCZEWKI SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA

Obecnie na rynku dostępne są trzy typy soczewek specjalnego przeznaczenia.

1. Soczewki ze wsparciem akomodacyjnym dla ludzi młodych

Kiedy zmieniamy urządzenia cyfrowe, inna odległość widzenia i zmiana wielkości wyświetlanych znaków wymagają od oczu odpowiedniego dostosowania — tzw. akomodacji. Szczególnie wymagające dla wzroku jest czytanie tekstów z bliska, zwłaszcza na małych ekranach. Oczy szybko się męczą i pojawiają się problemy z ostrością widzenia. Dzięki szkłom ze wsparciem akomodacyjnym każdy tekst na ekranie, nawet bardzo małym, widać wyraźnie — szkła te mają na celu chronić oczy podczas długiej pracy przy urządzeniu cyfrowym oraz wspomagać użytkownika podczas czytania z bardzo bliskiej odległości.

2. Soczewki tzw. biurowe

Ludzie zauważają zmiany około 35. roku życia — nagle praca przed monitorem komputera i przenoszenie wzroku, np. z klawiatury na monitor lub z kalendarza na telefon, zaczyna bardziej obciążać ich oczy. Aby widzieć wyraźnie na każdą odległość, często nieświadomie przybieramy niewygodną postawę ciała, np. pochylając się do przodu lub unosząc głowę. Ból pleców i szyi w połączeniu z suchymi lub łzawiącymi oczami to jedynie kilka z możliwych konsekwencji. Soczewki „biurowe” pomagają uniknąć tego typu obciążenia są dopasowane do szczególnych potrzeb wzrokowych danego użytkownika w pracy oraz — w przeciwieństwie do soczewek do czytania lub progresywnych — są zoptymalizowane pod kątem widzenia wszystkich wymaganych odległości podczas pracy przed monitorem komputera, ekranem tabletu czy smartfona.

3. Soczewki dla kierowców

Dobre widzenie to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy. Podczas prowadzenia samochodu nasze oczy pracują na wysokich obrotach — ciągle przenosimy wzrok pomiędzy jezdnią, nawigacją oraz lusterkami wstecznym i bocznymi. Niekorzystne warunki pogodowe lub oświetleniowe często utrudniają widzenie. Kiedy zapada zmrok, źrenica bardzo się rozszerza i dzięki temu absorbuje większą ilość światła, co zapewnia lepsze widzenie. Jeżeli mijamy wówczas obiekt emitujący odblaski, źrenica nie jest w stanie zwęzić się dostatecznie szybko, a przez to duża ilość oślepiającego światła wpada do oka i następuje chwilowe oślepienie. Specjalistyczne soczewki dla kierowców minimalizują obciążenie oczu podczas jazdy oraz zapewniają lepsze widzenie, dzięki czemu mamy pewność, że bezpiecznie i bezstresowo dotrzemy do celu.

Zalety soczewek dla kierowców:

  • umożliwiają szybszą ocenę odległości i sytuacji na drodze
  • polepszają widzenie w nocy
  • minimalizują odbite światło

Zapraszamy do salonów ABS OPTYK

mgr Ryszard Śliwczyński

  • ŁÓDŹ, ul. Rojna 63/65, tel.: 533 203 733
  • ŁÓDŹ, ul. Legionów 11/13, tel.: 42 633 40 47
  • ŁÓDŹ, ul. Lutomierska 144 A, tel.: 42 651 97 57
  • ŁÓDŹ, ul. Cmentarna 1, tel.: 42 632 02 19
  • ŁÓDŹ, ul. Wici 34, tel.: 502 657 820
  • ZGIERZ, ul. Gałczyńskiego 33 A, tel.: 42 717 89 68
  • OZORKÓW, ul. Starzyńskiego 33, tel.: 46 277 00 26

Autorka artykułu

Artykuł zrealizowany
pod redakcją
dr Zofii Nawrockiej

PODZIĘKOWANIA

dla mgr. Ryszarda Śliwczyńskiego,
za pomoc w redagowaniu tekstów

OPRACOWANIE GRAFICZNE

Aleksandra Kasjańska

Rysunki: Ewelina Ostrowska

KOREKTA

Korekta polonistyczna: mgr Anna Wąsik

PODOBNE ARTYKUŁY