AMD
Zwyrodnienie części centralnej siatkówki związane z wiekiem
Mechanizm powstawania zmian nie jest całkowicie znany. Choroba występuje głównie u osób po 60. roku życia, częściej u kobiet.
Leczenie
Trzeba być bardzo czujnym i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek oznak wilgotnej postaci AMD, należy szybko wkroczyć z leczeniem, które polega na doszklistkowym podawaniu leków.
Lek podawany jest w warunkach szpitalnych, na sali operacyjnej.
Leki, które podaje się przy leczeniu wysiękowej postaci AMD:
- Lucentis® (ranibizumab) lub Avastin® (bewacizumab), które podaje się do oka w formie zastrzyku, hamują działanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyń (VEGF).
- Eyelea® to forma receptora wyłapującego cząstki VEGF krążące w krwiobiegu i tworzącego nieaktywny chemicznie kompleks. Podaje się go w postaci iniekcji do ciała szklistego. Jego zaletą jest fakt, że działa znacznie dłużej niż wymienione wyżej, a zatem może być podawany rzadziej.
- Ozurdex® umieszcza się w ciele szklistym w postaci implantu w warunkach sterylnej sali operacyjnej. Jego składnikiem jest deksametazon o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Zaletą leku jest długi czas działania – aż 6 miesięcy.
- Beovu® zawiera substancję czynną brolucizumab. Stosowany jest wstrzykiwany do oka w leczeniu neowaskularnej wysiękowej postaci AMD u dorosłych. Lek może spowalniać postęp choroby, utrzymać, a nawet poprawić widzenie.
UWAGA!
Wszystkie wymienione leki powinny być podawane w warunkach sali operacyjnej w ośrodkach, w których pracują chirurdzy szklistkowo-siatkówkowi. Tylko wtedy można pacjentowi zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, gdyby doszło do powikłań.
TEST AMSLERA
- 1. Jeśli nosisz okulary do czytania – załóż je
- 2. Ustaw test w odległości 30 - 40 cm od twarzy
- 3. Zasłoń jedno oko
- 4. Drugim okiem patrz na kropkę, znajdującą się w centralnym punkcie siatki
- 5. Koncentruj wzrok tylko i wyłącznie na środkowym punkcie
- 6. Oceń: czy wszystkie linie, które widzisz pozostają liniami prostymi, czy nie brakuje fragmentów linii, czy wszystkie kwadraty mają taki sam wymiar
- 7. Powtórz test dla drugiego oka