SOCZEWKI
SOCZEWKI WEWNĄTRZGAŁKOWE
Decydując się na operację zaćmy można wybrać wewnątrzgałkową soczewkę wieloogniskową, która przywraca pacjentom pełen zakres widzenia zarówno do dali (np. jazda samochodem) jak i bliży (czytanie książki) oraz odległości pośredniej (np. oglądanie TV, deska rozdzielcza w samochodzie).
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą funkcjonować w codziennym życiu bez okularów.
Oferta soczewek wewnątrzgałkowych:
SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE
Soczewki jednoogniskowe mają taką samą moc na całej powierzchni soczewki okularowej i ich wszczepienie w trakcie operacji zaćmy może skorygować każdą wadę wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm.
Zapewniają ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko.
Soczewki jednoogniskowe stanowią standardowe rozwiązanie, umożliwiające wyraźne widzenie dali. Oznacza to, że w przypadku wyboru tej soczewki można bez okularów np. prowadzić samochód, ale do czytania książki będzie potrzebna korekcja wzroku za pomocą okularów.
Niektórzy pacjenci (z reguły mający duże wady minusowe przed operacją) mogą zdecydować się na pozostawienie wady ok. -3 Dioptrii. Będą wtedy po operacji nadal chodzić w okularach, jednak po ich zdjęciu będą mogli czytać bez dodatkowych szkieł.
W ramach NFZ dostępne są obie wymienione opcje oraz soczewki jednoogniskowe toryczne (korygujące astygmatyzm powyżej 2 Dioptrii).
SOCZEWKI DWUOGNISKOWE (bifokalne)
Soczewki dwuogniskowe przywracają pacjentom pełny zakres widzenia: do dali i bliży a tym samym możliwość rozstania się z okularami do czytania. Nie pozwalają jednak na dobre widzenie na odległości pośrednie (np. deska rozdzielcza w samochodzie).
Między innymi:
- Soczewka dwuogniskowa IQ Restor firmy Alcon
- Soczewka dwuogniskowa Full Range Seelens MF firmy Hanita Lenses
SOCZEWKI WIELOOGNISKOWE (multifokalne)
Przywracają pacjentom pełny zakres widzenia, a ich wszczepienie po usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki większości przypadków umożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu bez okularów, tzn. zapewnia widzenie na wszystkie odległości (widzenie z daleka, bliska, oraz odległość pośrednia).
Wszczepienie soczewek wieloogniskowych po usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki w większości przypadków umożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu bez okularów, np. prowadzenie samochodu, czytanie książek, pisanie na komputerze czy oglądanie telewizji.
Te soczewki są często wybierane przez młodych pacjentów z dużą wadą wzroku- pozwalają na pełną korekcję wysokiej krótkowzrocznośći i nadwzroczności oraz astygmatyzmu pozostawiając swobodę dobrego widzenia na wszystkie odległości.
Przy soczewkach wieloogniskowych częściej niż w przypadku innych soczewek pojawiają się efekty halo i glare, może być nieznacznie zmniejszone odczuwanie kontrastu, szczególnie nocą.
Zalety: wyraźne widzenie na wszystkie odległości. Doskonałe widzenie do bliży.
Wady: może pojawić się efekt halo i glare (łuny wokół świateł nocą).
Mogą wpływać negatywnie na poczucie kontrastu.
Soczewki najczęściej wybierane przez osoby młode, chcące skorygować wady wzroku i zachować pełen zakres widzenia, lubiące czytać, niezbyt często prowadzące nocą.
Między innymi:
- Soczewka PanOptix firmy Alcon
- Soczewka Intensity firmy Hanita Lenses
- Soczewka dyfrakcyjna AT LISA tri 839M firmy Zeiss
SOCZEWKI O WYDŁUŻONEJ GŁĘBI OSTROŚCI (EDOF)
Soczewki z wydłużonym ogniskiem (EDOF) umożliwiająca widzenie o wysokim kontraście do dali oraz na odległość pośrednią (praca przy komputerze, tablecie, prowadzenie samochodu- doskonałe widzenie zarówno innych samochodów jak i deski rozdzielczej).
Efekt halo oraz glare (widzenie łuny wokół świateł, szczególnie w nocy) jest przy tych soczewkach minimalny. Pacjenci decydujący się na te soczewki będą potrzebowali okularów do czytania o niewielkiej mocy.
Zalety: wyraźne widzenie na dwie odległości: daleko i na odległości pośrednie.
Nie wpływają negatywnie na poczucie kontrastu, co jest istotne szczególnie podczas prowadzenia pojazdów nocą.
Z reguły wybierane przez kierowców zawodowych oraz pilotów, osoby młode, które nie mają jeszcze zaćmy, chcą natomiast skorygować wadę wzroku.
Między innymi:
- AT LARA 829MP firmy Zeiss
- AT LARA toric 929MP firmy Zeiss
- Tecnis Synergy firmy J&J Vision
SOCZEWKI TORYCZNE
Wszystkie wyżej wymienione soczewki występują również w formie torycznej (korekta astygmatyzmu) rekomendowane do korekcji wzroku u pacjentów, u których równocześnie występuje zaćma i astygmatyzm dają możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.
Między innymi:
- Soczewka dwuogniskowa z optyką toryczną Restor Toric firmy Alcon
- Soczewka dwuogniskowa, dyfrakcyjna toryczna AT LISA toric 909MP firmy Zeiss
- Soczewka wieloogniskowa, dyfrakcyjna, toryczna, AT LISA tri toric 939MP firmy Zeiss
- Soczewka Perfector (VISTOR z cylindrem 1D) firmy Hanita Lenses
SOCZEWKI FAKIJNE
W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek kontaktowych, które nakładane są na powierzchnię oka, soczewki fakijne zostają umieszczone wewnątrz aparatu wzrokowego, pomiędzy tęczówką a soczewką oka. Korygują one wszystkie wady wzroku. Po wszczepieniu soczewka może pozostać na stałe, można ją też usunąć, jeżeli będzie taka potrzeba.
Pacjenci w wieku 21 do 60 lat, u których rozpoznano krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm stanowią docelową grupę dla zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych. Dodatkowo pacjenci nie powinni mieć wcześniej innych zabiegów okulistycznych lub przewlekłych chorób oczu, takich jak jaskra, zapalenie tęczówki czy retinopatia cukrzycowa. Metoda jest przeznaczona dla wszystkich osób, które mają: Krótkowzroczność od –0,5 do –20 dioptrii, Dalekowzroczność od +0,5 do +10 dioptrii, Astygmatyzm do +6 dioptrii.
Między innymi:
- Soczewka Staar ICL VICMO V4C Myopic spherical
- Soczewka Staar ICL V4B Hyperopic
- Soczewka Staar ICL Myopic toric
- Soczewka Staar ICL Hyperopic toric
Zdjęcia zamieszczone w niniejszej broszurze zostały opracowane przez firmę Carl Zeiss. Meditec AG, stanowią jej własność i są przez nią chronione.