Zapalenie wewnątrzgałkowe nerwu wzrokowego
Pacjent zgłasza się do okulisty z powodu obniżenia ostrości wzroku, któremu, w zależności od przyczyny (np. stan zapalny), mogą towarzyszyć inne objawy ogólne. Na dnie oczu pojawiają się objawy typowe dla obrzęku nerwu wzrokowego. U pacjenta należy wykonać badania neurologiczne, w tym rezonans magnetyczny czaszki oraz badania, mające na celu odszukanie źródła stanu zapalnego. Pacjenta należy skierować na badania dodatkowe oraz konsultacje: laryngologiczną, stomatologiczną, ginekologiczną. Diagnostykę i leczenie najkorzystniej jest prowadzić warunkach szpitalnych.
Zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego
Występuje najczęściej w przebiegu stwardnienia rozsianego, ale przyczyną może być również czynnik zapalny. Cechy charakterystyczne: mroczek centralny w polu widzenia, ból przy poruszaniu gałką oczną (w przypadku zapalenia), brak zmian na dnie oka. W każdym przypadku stwierdzenia pozagałkowego zapalenia nerwu wzrokowego pacjent powinien zostać zbadany przez neurologa.
Uszkodzenie nerwu wzrokowego z powodu niedoboru w organizmie witaminy B12 i B1 oraz w niedoborach białka. Często występuje u palaczy, alkoholików i narkomanów. Cechuje się obustronnym obniżeniem ostrości widzenia z obecnością ubytków w polu widzenia. Leczenie polega na usunięciu czynnika toksycznego.
Zatrucie metanolem
Uszkodzenie nerwu wzrokowego ma w tym wypadku najczęściej ostry przebieg. Charakteryzuje się nagłym obniżeniem ostrości widzenia, pojawia się widzenie w kolorze żółtym, a w polu widzenia – duży mroczek centralny. Leczenie – tylko w warunkach szpitalnych, czasami z koniecznością dializy.
Pamiętaj! Nigdy nie pij alkoholu z nieznanego źródła !
Uszkodzenie nerwu wzrokowego polekowe
Występuje najczęściej po lekach przeciwprątkowych stosowanych w leczeniu gruźlicy, niektórych lekach przeciwpadaczkowych, antybiotykach. Lekarz zawsze powinien uprzedzić pacjenta o możliwości takich powikłań. Chorzy przyjmujący leki toksyczne dla nerwu wzrokowego powinni być badani okulistycznie co 3 – 6 miesięcy. Leczenie powinien nadzorować lekarz okulista.
Pamiętaj!
Natychmiast zgłoś się do swojego lekarza jeżeli w czasie kuracji lekami wystąpią objawy ze strony narządu wzroku, takie jak:
- nagłe znaczne pogorszenie widzenia
- mroczek centralny w polu widzenia
- zaburzenia w widzeniu barw
- obniżona wrażliwość na ostre światło
- pojawią się inne zjawiska wzrokowe, których do tej pory nie było