Do diety należy również wprowadzić produkty nabiałowe (jogurty czy sery). Nabiał fermentowany (maślanka, kefir, jogurt) jest świetnym źródłem probiotycznych żywych kultur bakterii, pozytywnie wpływających na florę bakteryjną jelit i usprawniających pracę przewodu pokarmowego.
W codziennej diecie powinny znaleźć się pełnoziarniste produkty – makarony, ryż, pieczywo, ziarna. Cennym źródłem białka są nasiona roślin strączkowych (np. bób, ciecierzyca, soczewica, fasola, groch, soja). Ponadto zaleca się spożywać nie więcej niż garść orzechów i nasion dziennie (np. słonecznik, pestki dyni, orzechy włoskie, orzechy ziemne, migdały).
Głównym źródłem tłuszczu w diecie powinna być oliwa. Najlepiej świeżo wyciskana, pochodząca ze sprawdzonego źródła. Można ją dodawać na zimno do sałatek i surówek, ale także jako składnik do sosów i makaronów. Oliwę używa się także do potraw na gorąco – do smażenia i duszenia. Do przygotowywania potraw należy używać zarówno sporej ilości naturalnych przypraw, szczególnie świeżych ziół (np. szałwia, rozmaryn, tymianek, bazylia), a także suszonych (np. kmin rzymski, kolendra, oregano). Sól natomiast musi być ograniczana do maksimum 5g/dzień (1 łyżeczka). Jeśli chodzi o deser, warto zamienić kaloryczne słodycze na zdrowe i smaczne owoce.