Soczewki wewnatrzgalkowe,gabinet okulistyczny,Okulistyka Nawroccy,łódź,

zaćma,jaskra,odwarstwienie siatkówki,witrektomia,fakoemulsyfikacja

Zofia Anna Nawrocka Zaćma

Decydując się na operację zaćmy można wybrać wewnątrzgałkową soczewkę wieloogniskową, która przywraca pacjentom pełen zakres widzenia zarówno do dali (np. jazda samochodem) jak i bliży (czytanie książki) oraz odległości pośredniej (np. oglądanie TV, deska rozdzielcza w samochodzie).
Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą funkcjonować w codziennym życiu bez okularów.

Oferta soczewek wewnątrzgałkowych

SOCZEWKI JEDNOOGNISKOWE

Soczewki jednoogniskowe mają taką samą moc na całej powierzchni soczewki okularowej i ich wszczepienie w trakcie operacji zaćmy może skorygować każdą wadę wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Oznacza to, że zapewniają dobre widzenie z daleka, pozwalające np. prowadzić samochód bez okularów.

Soczewki jednoogniskowe poprawiają wzrok, a wielu chorym nawet go przywracają.

Soczewki jednoogniskowe stanowią standardowe rozwiązanie, umożliwiają wyraźne widzenie dali. Oznacza to, że w przypadku wyboru tej soczewki zapewniającej dobre widzenie z daleka, można bez okularów np. prowadzić samochód, ale do czytania książki dalej będzie potrzebna korekcja wzroku za pomocą okularów.

Niektórzy pacjenci (z reguły mający wady minusowe przed operacją) mogą zdecydować się na pozostawienie wady ok. -3 Dioptrii. Będą wtedy po operacji nadal chodzić w okularach, jednak po ich zdjęciu będzie możliwe czytanie bez dodatkowych szkieł.

Zapewniają ostre widzenie na jedną odległość: blisko lub daleko.


W ramach NFZ dostępne są obie wymienione opcje oraz soczewki jednoogniskowe toryczne (korygujące astygmatyzm powyżej 2 Dioptrii).


SOCZEWKI DWUOGNISKOWE (bifokalne)

Soczewki dwuogniskowe przywracają pacjentom pełny zakres widzenia: do dali i bliży a tym samym możliwość rozstania się z okularami do czytania. Nie pozwalają jednak na dobre widzenie na odległości pośrednie (np. deska rozdzielcza w samochodzie).

Między innymi:
Soczewka dwuogniskowa IQ Restor firmy Alcon
Soczewka dwuogniskowa Full Range Seelens MF firmy Hanita Lenses

SOCZEWKI WIELOOGNISKOWE (multifokalne)

Przywracają pacjentom pełny zakres widzenia, a ich wszczepienie po usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki większości przypadków umożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu bez okularów, tzn. zapewnia widzenie na wszystkie odległości (widzenie z daleka, bliska, oraz odległość pośrednia).

Soczewki wewnątrzgałkowe


Ostre widzenie do wszystkich odległości


Soczewki wewnątrzgałkowe


Ostre widzenie do wszystkich odległości

Wszczepienie soczewek wieloogniskowych po usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki w większości przypadków umożliwia funkcjonowanie w codziennym życiu bez okularów, np. prowadzenie samochodu, czytanie książek, pisanie na komputerze czy oglądanie telewizji.

Te soczewki są często wybierane przez młodych pacjentów z dużą wadą wzroku- pozwalają na pełną korekcję wysokiej krótkowzrocznośći i nadwzroczności oraz astygmatyzmu pozostawiając swobodę dobrego widzenia na wszystkie odległości.


Przy soczewkach wieloogniskowych częściej niż w przypadku innych soczewek pojawiają się efekty halo i glare, może być nieznacznie zmniejszone odczuwanie kontrastu, szczególnie nocą.


Zalety: wyraźne widzenie na wszystkie odległości. Doskonałe widzenie do bliży.


Wady: może pojawić się efekt halo i glare (łuny wokół świateł nocą).
Mogą wpływać negatywnie na poczucie kontrastu.


Soczewki najczęściej wybierane przez osoby młode, chcące skorygować wady wzroku i zachować pełen zakres widzenia, lubiące czytać, niezbyt często prowadzące nocą.


Między innymi:

Soczewka PanOptix firmy Alcon
Soczewka Intensity firmy Hanita Lenses
Soczewka dyfrakcyjna AT LISA tri 839M firmy Zeiss

SOCZEWKI O WYDŁUŻONEJ GŁĘBI OSTROŚCI (EDOF)

Soczewki z wydłużonym ogniskiem (EDOF) umożliwiająca widzenie o wysokim kontraście do dali oraz na odległość pośrednią (praca przy komputerze, tablecie, prowadzenie samochodu- doskonałe widzenie zarówno innych samochodów jak i deski rozdzielczej).

Efekt halo oraz glare (widzenie łuny wokół świateł, szczególnie w nocy) jest przy tych soczewkach minimalny. Pacjenci decydujący się na te soczewki będą potrzebowali okularów do czytania o niewielkiej mocy.

Zalety: wyraźne widzenie na dwie odległości: daleko i na odległości pośrednie.

Nie wpływają negatywnie na poczucie kontrastu, co jest istotne szczególnie podczas prowadzenia pojazdów nocą.

Z reguły wybierane przez kierowców zawodowych oraz pilotów, osoby młode, które nie mają jeszcze zaćmy, chcą natomiast skorygować wadę wzroku.

AT LARA 829MP firmy Zeiss
AT LARA toric 929MP firmy Zeiss
Tecnis Synergy firmy J&J Vision


Soczewki wewnątrzgałkowe


Po zabiegu - Ostre widzenie w nocy


Soczewki wewnątrzgałkowePo zabiegu - Ostre widzenie w nocySOCZEWKI TORYCZNE

Wszystkie wyżej wymienione soczewki występują również w formie torycznej (korekta astygmatyzmu) rekomendowane do korekcji wzroku u pacjentów, u których równocześnie występuje zaćma i astygmatyzm dają możliwość całkowitego uniezależnienia się od okularów korekcyjnych.


Soczewka dwuogniskowa z optyką toryczną Restor Toric firmy Alcon
Soczewka dwuogniskowa, dyfrakcyjna toryczna AT LISA toric 909MP firmy Zeiss
Soczewka wieloogniskowa, dyfrakcyjna, toryczna, AT LISA tri toric 939MP firmy Zeiss
Soczewka Perfector (VISTOR z cylindrem 1D) firmy Hanita LensesSymulacja widzenia z soczewką wieloogniskowąSymulacja widzenia z soczewką dwuogniskowąSymulacja widzenia z soczewką EDoFSymulacja widzenia z soczewką jednoogniskową


SOCZEWKI FAKIJNE

W przeciwieństwie do tradycyjnych soczewek kontaktowych, które nakładane są na powierzchnię oka, soczewki fakijne zostają umieszczone wewnątrz aparatu wzrokowego, pomiędzy tęczówką a soczewką oka. Korygują one wszystkie wady wzroku. Po wszczepieniu soczewka może pozostać na stałe, można ją też usunąć, jeżeli będzie taka potrzeba.

Pacjenci w wieku 21 do 60 lat, u których rozpoznano krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm stanowią docelową grupę dla zabiegu wszczepienia soczewek fakijnych. Dodatkowo pacjenci nie powinni mieć wcześniej innych zabiegów okulistycznych lub przewlekłych chorób oczu, takich jak jaskra, zapalenie tęczówki czy retinopatia cukrzycowa. Metoda jest przeznaczona dla wszystkich osób, które mają: Krótkowzroczność od –0,5 do –20 dioptrii, Dalekowzroczność od +0,5 do +10 dioptrii, Astygmatyzm do +6 dioptrii.Soczewka Staar ICL VICMO V4C Myopic spherical
Soczewka Staar ICL V4B Hyperopic
Soczewka Staar ICL Myopic toric
Soczewka Staar ICL Hyperopic toricZdjęcia zamieszczone w niniejszej broszurze zostały opracowane przez firmę Carl Zeiss. Meditec AG, stanowią jej własność i są przez nią chronione.