badanie ostrości wzroku,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,badanie odcinka przedniego przy pomocy lampy szczelinowej typu Haag-Streit,badanie tylnego odcinka oka za pomocą soczewki Volk i wziernika Fisona oraz trójlustra Goldmanna,badanie wady wzroku (autorefraktometr i skiaskopia),dobór okularów,dobór soczewek kontaktowych,diagnostyka w zakresie schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń siatkówki i nerwu wzrokowego,diagnostyka i leczenie choroby zezowej,SOCT,SOCT Jaskrowe,biometria,biometria optyczna,USG,PEŁNA DIAGNOSTYKA JASKRY,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,HRT III (badanie tarczy nerwu wzrokowego),badanie kąta przesączania (SOCT i trójlustro Goldmanna),pachymetria (SOCT),pole widzenia,pole niebiesko-żółte,czy jesteś w grupie ryzyka jaskry,jaskra,skiaskop,tablice snellena,autorefraktometr,tonometr,trójlustro goldmanna,soczewka volc,wziernik fisona, soczewki kontaktowe, choroba zezowa,synoptofor,linijki pryzmatyczne,bioptor,test muchy,test Langa,widzenie barw,tablice Ishihary,Optyczna koherentna tomografia,OCT Spektralne,SS-OCT,OCT Spektralne,choroby plamki,odwarstwienia siatkówki,dystrofie siatkówki,choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego,zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych,Jak wygląda i na czym polega badanie,definicja badania,ultrasonografia,Badanie USG B,badanie za pomocą ultradźwięków, tonometria impresyjna,tonometria aplanacyjna,tonometria bezdotykowa,tonometr Schiötza,tonometr aplanacyjny Goldmanna,Ciśnienie wewnątrzgałkowe,TRK-1P Topcon,tarcza nerwu wzrokowego,plamka żółta,Diagnostyka i monitorowanie jaskry,Badanie rogówki,Heidelberg Retinal Tomograph,dystrofia Fuchsa,jaskrowy obrzęk śródbłonka rogówki,dno oka,Perymetria,nieprawidłowy obraz dna oka,HFA II 745i polomierz komputerow,Humphrey Systems Carl Zeiss Groupy,Wskazania do badania,badanie,neuropatia jaskrowa

Definicja badania


Optyczna koherentna tomografia (OCT ang. opical coherence tomography) jest metodą obrazowania działającą na podobnej zasadzie jak ultrasonografia z tą różnicą, że rozchodzeniu i odbiciu na granicy ośrodków zamiast fali dźwiękowej ulega fala elektromagnetyczna. Po raz pierwszy optyczna koherentna tomografia została zastosowana w okulistyce w latach 90 XX wieku przez Huang i wsp. w Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, USA.

Od tego czasu stała się niezwykle popularnym i użytecznym narzędziem umożliwiającym obrazowanie schorzeń przedniego i tylnego odcinka oka oraz diagnostykę jaskry. Dokładna ocena morfologii poszczególnych warstw siatkówki za pomocą OCT umożliwiła rozpoznanie i monitorowanie takich schorzeń tylnego bieguna oka jak: choroby plamki (m. in. AMD), odwarstwienia siatkówki, dystrofie siatkówki, choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego, ale również zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych (zatoru, zakrzepu).

Wraz z upływem lat i szybkim postępem technologicznym na rynek wchodziły kolejne, wciąż ulepszane wersje urządzeń optycznej koherentnej tomografii: OCT oparte na domenie czasowej (TD-OCT ang. Time domain OCT), OCT Spektralne (SD-OCT ang. Spectral domain-OCT), EDI-OCT (ang. enhanced depta spectra domain-OCT). Najnowszym urządzeniem jest SS-OCT (ang. Swept source OCT, DRI-OCT), dostępne od 2013 roku w naszym gabinecie.

Nazwa aparatu


Nowe-badania-1


SS-OCT (ang. Swept source OCT, DRI-OCT, Topcon, Japonia) jest urządzeniem, w którym fizyczna metoda uzyskiwana obrazu jest analogiczna jak w SD-OCT. Dzięki unowocześnionemu źródłu światła aparat daje nam możliwość zajrzenia głębiej w struktury oka i zobrazowanie nie tylko struktur siatkówki, ale również naczyniówki i twardówki.

badanie DRI OCT ATLANTIS

badanie DRI OCT ATLANTIS

badanie DRI OCT ATLANTIS

DRI OCT ATLANTIS

SS-OCT umożliwia ponadto uzyskanie skanów z większą szybkością, rozdzielczością osiową oraz w warunkach gorszej przezierności ośrodków optycznych i obecności niesprzyjającej wady refrakcji. Urządzenie Swept source OCT przydatne jest szczególnie w przypadku diagnostyki i monitorowania chorób, w których zauważono związek z grubością naczyniówki i przepływem krwi w naczyniówce. Do takich schorzeń zaliczamy między innymi:
  zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),
  centralną surowiczą retinopatię (CSR),
  otwór plamki (MH),
  znamię naczyniówki.

Przeczytaj artykuł dr hab. n. med. Zofii Michalewskiej na temat Swept Source OCT, zamieszczony w Magazynie Informacyjnym Topcon Polska.

Jak powinien być przygotowany pacjent
Nie ma konieczności przygotowywania pacjenta do badania w szczególny sposób, jednak celem lepszej jakości uzyskiwanego obrazu przed badaniem pacjent poddawany jest mydriazie (poszerzeniu źrenic przy pomocy 1% roztworu Tropicamidu).

Jak wygląda i na czym polega badanie
Podczas badania pacjent wygodnie siedzi z opartą brodą i czołem o "wsporniki" urządzenia. W czasie uzyskiwania najlepszej jakości obrazu w aparacie pojawia się jasny, zielony punkt, na który badany powinien patrzeć przez cały czas trwania badania. Następnie osoba badająca prosi pacjenta, aby nie ruszał się i nie mrugał przez kilka sekund, w trakcie których wykonywane są zdjęcia.

gabinet okulistyczny N&M badanie siatkówki DRI
gabinet okulistyczny N&M badanie okulistyczne DRI
gabinet okulistyczny N&M badanie okulistyczne DRI
gabinet okulistyczny N&M badanie okulistyczne DRI

Na co zwrócić uwagę, by nie popełniać błędów
Aby uniknąć błędów osoba badana powinna:
  nie odsuwać brody i czoła od urządzenia,
•  nie ruszać głową,
  patrzeć na wskazany punkt,
  nie mrugać w ciągu kilku sekund kiedy wykonywane są zdjęcia.

Badanie wykonywane jest bez okularów korekcyjnych, natomiast nie ma konieczności zdejmowania soczewek kontaktowych na czas badania.