badanie ostrości wzroku,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,badanie odcinka przedniego przy pomocy lampy szczelinowej typu Haag-Streit,badanie tylnego odcinka oka za pomocą soczewki Volk i wziernika Fisona oraz trójlustra Goldmanna,badanie wady wzroku (autorefraktometr i skiaskopia),dobór okularów,dobór soczewek kontaktowych,diagnostyka w zakresie schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń siatkówki i nerwu wzrokowego,diagnostyka i leczenie choroby zezowej,SOCT,SOCT Jaskrowe,biometria,biometria optyczna,USG,PEŁNA DIAGNOSTYKA JASKRY,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,HRT III (badanie tarczy nerwu wzrokowego),badanie kąta przesączania (SOCT i trójlustro Goldmanna),pachymetria (SOCT),pole widzenia,pole niebiesko-żółte,czy jesteś w grupie ryzyka jaskry,jaskra,skiaskop,tablice snellena,autorefraktometr,tonometr,trójlustro goldmanna,soczewka volc,wziernik fisona,diagnostyka i leczenie suchego oka,soczewki kontaktowe,choroba zezowa,zez,synoptofor,linijki pryzmatyczne,bioptor,test muchy,test Langa,widzenie barw,tablice Ishihary,Optyczna koherentna tomografia,OCT Spektralne,SS-OCT,OCT Spektralne,choroby plamki,odwarstwienia siatkówki,dystrofie siatkówki,choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego,zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych,Jak wygląda i na czym polega badanie,definicja badania,ultrasonografia,Badanie USG B,badanie za pomocą ultradźwięków, tonometria impresyjna,tonometria aplanacyjna,tonometria bezdotykowa,tonometr Schiötza,tonometr aplanacyjny Goldmanna,Ciśnienie wewnątrzgałkowe,TRK-1P Topcon,tarcza nerwu wzrokowego,plamka żółta,Diagnostyka i monitorowanie jaskry,Badanie rogówki,Heidelberg Retinal Tomograph,dystrofia Fuchsa,jaskrowy obrzęk śródbłonka rogówki,dno oka,Perymetria,nieprawidłowy obraz dna oka,HFA II 745i polomierz komputerow,Humphrey Systems Carl Zeiss Groupy,Wskazania do badania,badanie,neuropatia jaskrowa,okulary dla dzieci,Powłoki antyrefleksyjne,okulary przeciwsłoneczne,pomoce dla słabowidzących

Pomoce dla słabowidzących, dr Zofia Nawrocka


Artykuł zrealizowany
pod redakcją
dr Zofii Nawrockiej

 

POMOCE DLA SŁABOWIDZĄCYCH

Pomoce dla osób słabowidzących to grupa przyrządów optycznych dla osób z — wrodzoną lub nabytą — znaczną dysfunkcją narządu wzroku (AMD, jaskra, zaćma, uszkodzenie nerwu wzrokowego, dystrofia rogówki, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie barwnikowe i inne), stosowane, gdy dostępne metody leczenia nie umożliwiają poprawy widzenia.

pomoce dla słabowidzących

Odpowiednio dobrane pomoce optyczne pozwalają na maksymalne wykorzystanie zachowanej ostrości wzroku. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pozwalają na oglądanie telewizji, czytanie i wykonywanie innych czynności niemożliwych do wykonania w zwykłych okularach.

MONOKULARY

Monokulary cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku ze względu na niewielkie rozmiary, wygodę używania i swoje możliwości — zarówno podczas urlopowych wędrówek na wolnej przestrzeni, np. w górach, jak i podczas zwiedzania muzeów czy oglądania przedstawień teatralnych. Łatwe w obsłudze, nie zajmują wiele miejsca w podręcznej torbie.

pomoce dla słabowidzących

pomoce dla słabowidzących

LUPY

pomoce dla słabowidzących


Lupa jest najprostszym przyrządem optycznym służącym do obserwacji drobnych przedmiotów, których szczegóły przy oglądaniu gołym okiem są słabo lub całkiem niewidoczne. W najprostszym przypadku lupę stanowi pojedyncza soczewka dodatnia.

 

Obecnie na rynku dostępne są lupy:
– lekkie lupy z asferycznymi soczewkami,
– zasilane z sieci na akumulator albo zwykłe na baterie,
– stojące i przenośne,
– z diodą led, światłem kryptonowym albo halogenowym.

 

pomoce dla słabowidzących

pomoce dla słabowidzących

pomoce dla słabowidzących

OKULARY LUPOWE I LUPOWE PRYZMATYCZNE

Jedno- lub dwuoczne (z zastosowaniem pryzmatów), przeznaczone do obserwacji przedmiotów położonych blisko osoby ich używającej. Spełniają one podobną rolę jak lupy — pozwalają na dużo większe powiększenie oglądanego obrazu, chociaż odległość oka od oglądanego przedmiotu ulega znacznemu skróceniu.

Szczególnie polecamy okulary lupowe pryzmatyczne, które pozwalają na zwiększenie odległości do oglądanego przedmiotu w porównaniu do zwykłych tradycyjnych okularów lupowych.

pomoce dla słabowidzących

OKULARY LORNETKOWE

Okulary z optycznym systemem powiększającym do bliży i do dali. Osoby słabowidzące mogą, w określonych sytuacjach, zwiększyć swój komfort widzenia, dzięki zastosowaniu optycznych systemów powiększających wbudowanych w okulary. Chodzi o małe lunetki, które poprawiają widzenie w dali. W większości oferowanych systemów można nakładać dodatkowe nasadki, które pozwalają przestawić system do lepszego widzenia dla bliży. W ten sposób można stosować okulary przemiennie — do widzenia z daleka oraz z bliska.

 

pomoce dla słabowidzących

POMOCE ELEKTRONICZNE

Nowoczesne elektroniczne urządzenia pozwalające w każdej sytuacji powiększyć tekst, wyostrzyć kontrast poprzez czarno-białe wyświetlanie obrazu, bądź jego negatywne odbicie. Dzięki różnym funkcjom, np. stopklatce można zrobić zdjęcie przedmiotu znajdującego się poza zasięgiem wzroku, a następnie obejrzeć go z wygodnej odległości.

 

Podziękowania dla mgr. Ryszarda Śliwczyńskiego,
za pomoc w redagowaniu tekstów.

Rysunki: Ewelina Ostrowska
Opracowanie graficzne: Aleksandra Kasjańska
Korekta polonistyczna: mgr Anna Wąsik

 

Soczewki wieloogniskowe, mgr Ryszard Sliwczynski

Zapraszamy do salonów ABS OPTYK,
mgr Ryszard Śliwczyński

SALONY ABS OPTYK:
ŁÓDŹ, ul. Rojna 63/65, tel.: 533 203 733
ŁÓDŹ, ul. Legionów 11/13, tel.: 42 633 40 47
ŁÓDŹ, ul. Lutomierska 144 A, tel.: 42 651 97 57
ŁÓDŹ, ul. Cmentarna 1, tel.: 42 632 02 19
ŁÓDŹ, ul. Wici 34, tel.: 502 657 820
ZGIERZ, ul. Gałczyńskiego 33 A, tel.: 42 717 89 68
BRZEZINY, ul. Sienkiewicza 6, tel.: 46 874 26 89
OZORKÓW, ul. Starzyńskiego 8, tel.: 46 277 00 26

 

PODOBNE ARTYKUŁY

Soczewki wysokoindeksowe

Soczewki wysokoindeksowe

Soczewki wysokoindeksowe

okulary dla dzieci

powłoki antyrefleksyjne

okulary przeciwsłoneczne