badanie ostrości wzroku,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,badanie odcinka przedniego przy pomocy lampy szczelinowej typu Haag-Streit,badanie tylnego odcinka oka za pomocą soczewki Volk i wziernika Fisona oraz trójlustra Goldmanna,badanie wady wzroku (autorefraktometr i skiaskopia),dobór okularów,dobór soczewek kontaktowych,diagnostyka w zakresie schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń siatkówki i nerwu wzrokowego,diagnostyka i leczenie choroby zezowej,SOCT,SOCT Jaskrowe,biometria,biometria optyczna,USG,PEŁNA DIAGNOSTYKA JASKRY,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,HRT III (badanie tarczy nerwu wzrokowego),badanie kąta przesączania (SOCT i trójlustro Goldmanna),pachymetria (SOCT),pole widzenia,pole niebiesko-żółte,czy jesteś w grupie ryzyka jaskry,jaskra,skiaskop,tablice snellena,autorefraktometr,tonometr,trójlustro goldmanna,soczewka volc,wziernik fisona, soczewki kontaktowe, choroba zezowa,synoptofor,linijki pryzmatyczne,bioptor,test muchy,test Langa,widzenie barw,tablice Ishihary,Optyczna koherentna tomografia,OCT Spektralne,SS-OCT,OCT Spektralne,choroby plamki,odwarstwienia siatkówki,dystrofie siatkówki,choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego,zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych,Jak wygląda i na czym polega badanie,definicja badania,ultrasonografia,Badanie USG B,badanie za pomocą ultradźwięków, tonometria impresyjna,tonometria aplanacyjna,tonometria bezdotykowa,tonometr Schiötza,tonometr aplanacyjny Goldmanna,Ciśnienie wewnątrzgałkowe,TRK-1P Topcon,tarcza nerwu wzrokowego,plamka żółta,Diagnostyka i monitorowanie jaskry,Badanie rogówki,Heidelberg Retinal Tomograph,dystrofia Fuchsa,jaskrowy obrzęk śródbłonka rogówki,dno oka,Perymetria,nieprawidłowy obraz dna oka,HFA II 745i polomierz komputerow,Humphrey Systems Carl Zeiss Groupy,Wskazania do badania,badanie,neuropatia jaskrowa

BADANIE OSTROŚCI WZROKU

Ostrość wzroku to zdolność rozróżnienia dwóch punktów leżących blisko siebie. W badaniu ostrości wzroku do dali i bliży używamy tablic Snellena. Znaki (optotypy) w postaci liter, cyfr, haków, pierścieni, obrazków mają określoną grubość. Każdy z tych znaków oddziela przerwa o takiej samej grubości.

TABLICA SNELLENA

RZUTNIK CP-400

TABLICA Z OKULARAMI

Po lewej stronie tablicy podana jest odległość, z której zdrowe oko widzi dany znak pod kątem 5 minut i jego szczegóły pod kątem 1 minuty. Wartość ostrości wzroku przedstawia stosunek odległości badanego od tablicy  do odległości, z jakiej zdrowe oko widzi badany znak.

  Visus oculi dextri = Vod = ostrość wzroku oka prawego
  Visus oculi sinistri = Vos = ostrość wzroku oka lewego
  Visus oculi utriusque = Vou = ostrość wzroku obu oczu

Badanie ostrości wzroku przeprowadzamy w naszym gabinecie podczas każdej wizyty.

Ostrość wzroku każdego oka ocenia się oddzielnie. W przypadku oczopląsu oceniamy ostrość wzroku również obuocznie. Bardzo ważne jest dokładne zakrycie oka niebadanego (szczególnie dotyczy to dzieci, które mogą podglądać spod zasłonki). Podczas badania pacjent siedzi naprzeciwko tablicy Snellena i odczytuje widziane znaki, zaczynając od największych. W przypadku, gdy pacjent nie widzi największych znaków (5/50), należy zbliżać tablicę do niego kolejno na odległość 4, 3… metrów. Jeżeli wciąż nie odczytuje znaków z tablicy, polecamy mu policzyć ilość palców pokazywanych przez badającego (Vod = liczy palce przed okiem). Jeżeli ich nie widzi, sprawdzamy u niego obecność poczucia światła. Badanie przeprowadza się w ciemnym pomieszczeniu, oświetlając oko na wprost, potem od góry, z dołu, od nosa, skroni, prosząc, by pacjent określił kierunek padającego światła.

  Vod = poczucie światła z prawidłowym rzutowaniem
  Vod = poczucie światła z brakiem rzutowania od nosa
  Vod = brak poczucia światła = 0 (ślepota oka)

Pamiętaj!  W każdym przypadku nieprawidłowej ostrości wzroku należy zgłosić się do okulisty w celu ustalenia przyczyny (wada wzroku, choroby oczu, inne przyczyny chorobowe mogące wpływać na ostrość wzroku).

Pamiętaj!  Zawsze należy zgłosić lekarzowi, jeżeli:

  obraz jest zamazany,
  widzisz litery podwójnie,
  „wypada” część liter z wyrazu,
  widziane litery są krzywe,
  istnieją inne nieprawidłowości w wyglądzie odczytywanych liter.