badanie ostrości wzroku,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,badanie odcinka przedniego przy pomocy lampy szczelinowej typu Haag-Streit,badanie tylnego odcinka oka za pomocą soczewki Volk i wziernika Fisona oraz trójlustra Goldmanna,badanie wady wzroku (autorefraktometr i skiaskopia),dobór okularów,dobór soczewek kontaktowych,diagnostyka w zakresie schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń siatkówki i nerwu wzrokowego,diagnostyka i leczenie choroby zezowej,SOCT,SOCT Jaskrowe,biometria,biometria optyczna,USG,PEŁNA DIAGNOSTYKA JASKRY,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,HRT III (badanie tarczy nerwu wzrokowego),badanie kąta przesączania (SOCT i trójlustro Goldmanna),pachymetria (SOCT),pole widzenia,pole niebiesko-żółte,czy jesteś w grupie ryzyka jaskry,jaskra,skiaskop,tablice snellena,autorefraktometr,tonometr,trójlustro goldmanna,soczewka volc,wziernik fisona, soczewki kontaktowe, choroba zezowa,synoptofor,linijki pryzmatyczne,bioptor,test muchy,test Langa,widzenie barw,tablice Ishihary,Optyczna koherentna tomografia,OCT Spektralne,SS-OCT,OCT Spektralne,choroby plamki,odwarstwienia siatkówki,dystrofie siatkówki,choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego,zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych,Jak wygląda i na czym polega badanie,definicja badania,ultrasonografia,Badanie USG B,badanie za pomocą ultradźwięków, tonometria impresyjna,tonometria aplanacyjna,tonometria bezdotykowa,tonometr Schiötza,tonometr aplanacyjny Goldmanna,Ciśnienie wewnątrzgałkowe,TRK-1P Topcon,tarcza nerwu wzrokowego,plamka żółta,Diagnostyka i monitorowanie jaskry,Badanie rogówki,Heidelberg Retinal Tomograph,dystrofia Fuchsa,jaskrowy obrzęk śródbłonka rogówki,dno oka,Perymetria,nieprawidłowy obraz dna oka,HFA II 745i polomierz komputerow,Humphrey Systems Carl Zeiss Groupy,Wskazania do badania,badanie,neuropatia jaskrowa

Męty są złogami (o różnym rozmiarze i kształcie) pojawiającymi się w ciele szklistym. Pacjent widzi je (pojedynczo lub w grupach) jako plamki, nitki lub fragmenty pajęczynek. Najbardziej uwidaczniają się podczas patrzenia na białą powierzchnię (na białą ścianę lub śnieg).

mety-w-ciele-szklistym

Męty występują u wielu osób i dla większości z nich nie stanowią problemu. Tak naprawdę ludzie z czasem uczą się je ignorować. Niemniej w wielu przypadkach męty utrudniają funkcjonowanie.

Męty najczęściej pojawiają się:

u osób starszych,
u osób z krótkowzrocznością,
po urazach,
u osób chorych na cukrzycę,
u osób po operacji zaćmy,
w wyniku stanów zapalnych,
w przebiegu procesu odłączania tylnego ciała szklistego.

Do tej pory nie ma skutecznej metody leczenia mętów. Pamiętajmy jednak, że na pojawienie się mętów może mieć wpływ nasz stan zdrowia (np. cukrzyca), dlatego w każdym przypadku ich pojawienia się wskazana jest konsultacja internistyczna, mająca na celu ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz wykonanie badań laboratoryjnych i skierowanie pacjenta na ewentualne dodatkowe, ukierunkowane konsultacje.