koronawirus-informacje,gabinet okulistyczny N&M,łódź,
zaćma,jaskra,odwarstwienie siatkówki,witrektomia,fakoemulsyfikacja

Wznawiamy wykonywanie badań okulistycznych

19.05.2020

Szanowni Państwo,
wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom — informujemy, że zaczynamy wykonywać badania diagnostyczne, zlecone przez innych lekarzy (skierowanie nie jest wymagane). Zapraszamy na następujące badania:

   pole widzenia (bodziec biały) — wszystkie rodzaje ; polomierz Humphrey — 30 zł
  pole z niebieskim bodźcem na żółtym tle (pole niebiesko-żółte, Blue on Yellow); polomierz Humphrey — 40 zł
  pachymetria — 80 zł
  pomiar kąta przesączania — 80 zł
  HRT III — 80 zł
  SOCT — 150 zł
  ANGIO-SOCT — 200 zł
  SOCT jaskrowe — 150 zł
  kolorowe zdjęcie dna oka — 50 zł
  USG — 100 zł
  topografia rogówki — 100 zł
  O.S.A. (diagnostyka suchego oka) — 60 zł

PEŁEN CENNIK

gabinet N&M badania

gabinet N&M badania

gabinet N&M badania

W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo stosujemy procedury ochronne o najwyższym standardzie. W przypadku badań pola widzenia i pola niebiesko-żółtego wprowadziliśmy następujące, dodatkowe środki ochrony pacjentów:

— większe przerwy między kolejnymi badaniami
— dodatkowy system monitorowania oka (dodatkowa kamera), dzięki czemu pacjent może zostać podczas badania sam, co minimalizuje ryzyko zakażenia koronawirusem
— w pomieszczeniu pracuje wysokiej jakości urządzenie filtrujące powietrze
— pomieszczenie jest po każdym badaniu dodatkowo wietrzone
— urządzenie i wykorzystane soczewki są po każdym badaniu dokładnie dezynfekowane

Terminy wizyt prosimy ustalać telefonicznie: 42 636 82 82, 512 004 363.
Sekretariat gabinetu jest czynny codziennie w godz. 9.00-17.00.

 

Szanowni Państwo,

19.04.2020

Terminy wizyt prosimy ustalać telefonicznie: 42 636 82 82, 512 004 363. Sekretariat gabinetu jest czynny codziennie w godz. 9.00-17.00. W trosce o Państwa i nasze bezpieczeństwo stosujemy procedury ochronne o najwyższym standardzie.

gabinet okulistyczny N&M

W każdym pomieszczeniu w gabinecie zainstalowane są certyfikowane urządzenia, które skutecznie oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, bakterii i wirusów a szczególnie z mikroorganizmów przenoszonych drogą kropelkową, takich jak SARS-CoV-2.

ZOBACZ CERTYFIKATY PL DE

1.  W celu ochrony naszych pracowników oraz pacjentów rejestracja została oddzielona od poczekalni szybą.

gabinet okulistyczny N&M

gabinet okulistyczny N&M

2. Do odwołania nie przyjmujemy pacjentów:
w kwarantannie, pod nadzorem epidemiologicznym, którzy mieli kontakt z osobami zarażonymi koronawirusem, kaszlących, z gorączką, z zaburzeniami węchu i smaku, z zapaleniem spojówek, z wysypką.
3. Wizyty umawiane są tylko telefonicznie. Prosimy nie przychodzić do gabinetu w celu osobistego umówienia wizyty.
4. Prosimy, aby pacjenci przyjeżdżali dokładnie na wyznaczoną godzinę.
5. Bardzo prosimy, by pacjenci do gabinetu wchodzili bez osób towarzyszących (jeśli pozwala na to stan zdrowia pacjenta).
6. Ważne, żeby pacjent poczekał na wezwanie i pomiar temperatury w przedsionku (w przedsionku może przebywać tylko jeden pacjent!). Jeżeli temperatura jest prawidłowa, pacjent może wejść do gabinetu. Pacjentki prosimy, żeby na wizytę przychodziły bez makijażu, ponieważ podkład lub puder mogą zaburzać odczyty pomiaru temperatury.

gabinet okulistyczny N&M

gabinet okulistyczny N&M

7.  Zgodnie z zarządzeniem obowiązującym od 1 kwietnia 2020 roku, wchodząc do gabinetu, pacjent musi mieć założone rękawiczki (zapewniamy je naszym pacjentom). Przygotowaliśmy dla Państwa również płyn do dezynfekcji rąk. Należy zdezynfekować ręce przed założeniem rękawiczek dostępnych w gabinecie. Jeśli maja Państwo własne rękawiczki — należy dezynfekować ręce (ubrane w rękawiczki) — natychmiast po wejściu do gabinetu.

gabinet okulistyczny N&M

8. Wszyscy przebywający w gabinecie, zarówno personel, jak i pacjenci, muszą mieć założone maseczki, ponieważ każda osoba może być bezobjawowym nosicielem wirusa. Nasi pracownicy noszą maseczki FFP3. Personel zmienia i dezynfekuje maseczki co 2 godziny.

Uwaga! Pacjenci, którzy nie mają swoich maseczek, otrzymają maseczki chirurgiczne.

Gabinet N&M Maseczki ochronne

Gabinet N&M Maseczki ochronne

9.  Prosimy, aby pacjenci nie zbliżali się do personelu na odległość mniejszą niż 2 m, oczywiście poza niezbędnym badaniem lekarskim lub pielęgniarskim.
10.  Prosimy, aby pacjenci zachowali bezpieczną odległość również między sobą.
11.  We wszystkich sprawach jesteśmy do Państwa dyspozycji pod numerami telefonów:

42 636 82 82, 512 004 363

Z poważaniem
Zespół Gabinetu N&M

 (Foto: Tymoteusz Lekler)

Zalety noszenia okularów w czasie epidemii

10.04.2020

W czasie epidemii warto zwrócić szczególną uwagę na okulary — zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne.

1.    Zalety noszenia okularów w czasie epidemii:
—  chronią przed odruchowym dotykaniem okolic oczu i twarzy
—  aerozol (rozpylany przez osobę bez maseczki), w którym może znajdować się koronawirus, ma zdolność unoszenia się i osadzania na powierzchniach oddalonych od jego źródła nawet o kilka metrów — okulary stanowią barierę ochronną dla oczu przed aerozolem
2.    Okulary korekcyjne:
—  należy często myć wodą z detergentem (przez co najmniej 30 sekund)
—  trzeba myć zawsze po przyjściu z dworu (z zakupów, ze spaceru z psem itp.)
3.    Okulary przeciwsłoneczne:
—  jeśli to tylko możliwe — należy zakładać okulary przeciwsłoneczne takie jak dla alergików (z bocznymi osłonami)
—  należy myć wodą z detergentem zawsze po przyjściu z dworu (z zakupów, ze spaceru z psem itp.) przez co najmniej 30 sekund

 (Foto: Tymoteusz Lekler)

okulary

okulary

okulary

Czy powinniśmy zakładać maski w czasie pandemii koronawirusa?

07.04.2020

Przyjmuje się, że pandemia koronawirusa (COVID-19) zainfekuje dużą część populacji w większości krajów świata. Państwa stosują różne polityki, jeśli chodzi o używanie masek przez społeczeństwo.

W ostatnich dniach powstał raport dotyczący związku śmiertelności z powodu COVID-19 z zasadami stosowania masek w różnych krajach. Dane zostały opracowane na podstawie publicznie dostępnych źródeł i wynika z nich, że maski na twarz mogą zmniejszać zasięg rozprzestrzeniania się COVID-19.

Początkowo wydawane były jednak sprzeczne zalecenia dotyczące powszechnego stosowania masek przez społeczeństwo. Niektóre kraje wschodnioazjatyckie stosowały maski na twarz w celu opanowania epidemii koronawirusa. Inne, zgodnie z początkowymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, nie zalecały noszenia masek przez osoby, które czują się dobrze.

 (Foto: Tymoteusz Lekler)

Maseczki

Okazuje się, że wskaźnik śmiertelności — w zależności od zastosowanych rozwiązań — może różnić się znacznie i wynosić 1 na 3 200 przypadków (regiony takie jak Włochy czy Hiszpania) oraz 1 na 1 000 000 przypadków (regiony takie jak: Japonia, Hong-Kong, Tajwan, Słowacja). W krajach, które utrzymały niższy wskaźnik śmiertelności od tego w regionach najbardziej dotkniętych katastrofą, szeroko rozpowszechnione było stosowanie masek przez społeczeństwo. Krzywa umieralności w Czechach po nakazie obowiązkowego stosowania masek w przestrzeni publicznej (z 19 marca 2020 r.) jest nieco bardziej wypłaszczona niż ta sama krzywa obserwowana w dużej części krajów zachodnich na tym samym etapie epidemii.

Dlatego powszechnego zakażenia koronawirusem w danym kraju można uniknąć — niektórym państwom udało się kontrolować rozprzestrzenianie się choroby. Zastosowanie masek w przestrzeni publicznej jest jednym z kilku prawdopodobnych wyjaśnień dotyczących zmniejszenia śmiertelności z powodu COVID-19 w niektórych regionach.
Korzyści z szerokiego publicznego stosowania masek będzie można lepiej opisać pod koniec kwietnia 2020 r., kiedy znane będą wskaźniki śmiertelności w regionach zachodnich nakazujących stosowanie masek.

W międzyczasie szerokie przyjęcie obowiązku noszenia masek w przestrzeni publicznej jest rozsądną strategią kontroli infekcji, którą należy przyjąć jako wyraz ostrożności i w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa.

Źródło: https://www.researchgate.net/

PAMIĘTAJ!

1. Są różne rodzaje maseczek:

a. maska FFP3 — chroni osobę, która je nosi, zmniejsza ryzyko zakażenia innych; bardzo wysoka ochrona,

Maseczki FFP3

b. maska FFP2 — chroni osobę, która je nosi, zmniejsza ryzyko zakażenia innych; wysoka ochrona,

Maseczka FFP2

c. maseczka chirurgiczna — zmniejsza ryzyko zakażenia innych.

maseczka chirurgiczna

2. Maska spełnia swoją funkcję tylko wtedy, gdy jest prawidłowo zakładana i zdejmowana.
a. Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.
b. Maseczkę należy założyć tak, by jak najszczelniej okrywała usta i nos, starając się wyeliminować wszelkie szczeliny. Po założeniu i dopasowaniu maseczki należy ponownie dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.
c. Podczas noszenia maseczki nie wolno jej dotykać! Jeśli jednak tak się zdarzy — trzeba za każdym razem dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.
d. Maseczkę należy zdjąć za wiązanie lub gumki (nie wolno dotykać jej przodu!). Maseczkę jednorazową należy zawinąć w worek foliowy i wrzucić pojemnika na odpady zmieszane. Maseczkę wielorazową należy zdezynfekować specjalnym płynem do dezynfekcji lub alkoholem (75%) albo uprać w temperaturze 60°C.

3. Ponieważ koronawirus przenosi się drogą kropelkową, maski stanowią dla niego barierę, ale trzeba pamiętać, że zawsze muszą być czyste. Nie wolno też zapominać o myciu rąk, całego ciała i włosów.

4
. Jeśli nie mamy dostępu do gotowych maseczek, można je wykonać samemu — na przykład z kilku warstw zwykłej koszulki. Trzeba tylko pamiętać, by po każdym założeniu takiej maski zdjąć ją w rękawiczkach i wyprać w pralce, w temperaturze 60°C.

Dr Jerome Adams nazywany, naczelny lekarz USA pokazuje, jak samemu wykonać maseczkę:
https://www.youtube.com/watch?v=tPx1yqvJgf4#action=share

5. Nigdy nie mamy pewności, czy nie jesteśmy bezobjawowymi nosicielami koronawirusa. Nosząc maseczki, minimalizujemy ryzyko zachorowania innych.

 (Foto: Tymoteusz Lekler)

STANOWISKO KONSULTANTA KRAJOWEGO DS. OKULISTYKI w sprawie prowadzonej działalności leczniczej w związku z epidemią SARS-CoV-2


06.04.2020

Zgodnie z powyższym dokumentem do stanów pilnych chirurgicznych w okulistyce zaliczamy obecnie:

PRZYPADKI PILNE

1.    uraz oka
2.    odwarstwienie siatkówki i pilne przypadki zakresu chirurgii witreoretinalnej
3.    leczenie jaskry
4.    leczenie nowotworów
5.    transplantologia okulistyczna
6.    leczenie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD)
7.    leczenie cukrzycowego obrzęku plamki (DME)
8.    zabiegi w zakresie aparatu ochronnego oka uniemożliwiające funkcjonowanie pacjentowi
9.    zabiegi usunięcia zaćmy:
—   zaćma wrodzona zagrażająca rozwojem niedowidzenia
—   zaćma u pacjenta jednoocznego utrudniająca codzienne funkcjonowanie (prowadzenie pojazdów, czytanie itp.)
—   zaćma zagrażająca ostrym zamknięciem kąta tęczowkowo-rogówkowego
—   usunięcie soczewki w ostrych powikłaniach soczewkowych (podwichnięcie soczewki własnej, jaskra wtórna pourazowa, zaćma pęczniejąca)
—   anisometropia po operacji oka towarzyszącego utrudniająca codzienne funkcjonowanie

WYTYCZNE DO POBRANIA

Niskie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa przez łzy.

05.04.2020

Według badania opublikowanego (marzec 2020) w czasopiśmie „Ophthalmology” ryzyko zarażenia się koronawirusem przez łzy jest niewielkie.

Naukowcy zbadali w różnych odstępach czasowych próbki łez od 17 pacjentów z potwierdzonym laboratoryjnie zakażeniem koronawirusem. Większość (82,35%) pacjentów miała objawy dotyczące górnych dróg oddechowych, tj. kaszel, nieżyt nosa i ból gardła. Spośród 17 pacjentów żaden nie wykazywał objawów ocznych. U jednego pacjenta podczas pobytu w szpitalu doszło do bakteryjnego zapalenia spojówek (w próbkach jego łez nie znaleziono SARS-CoV-2).

Próbki z obu oczu pobierano w pierwszym, drugim i trzecim tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów COVID-19. Próbki łez analizowano w różnych laboratoriach i tylko w celach badawczych. Jednocześnie pobierano rutynowo wymazy z jamy nosowo-gardłowej w celu klinicznego monitorowania stanu pacjenta. Wszystkie próbki łez dały wynik ujemny, nawet jeśli wymazy z jamy nosowo-gardłowej nadal były dodatnie.

Nie ma zatem dowodów na to, że SARS-CoV-2 w przebiegu choroby przenosi się do łez. Sugeruje to, że rozprzestrzenianie się przez łzy, niezależnie od fazy infekcji, będzie prawdopodobnie niskie.

Źródło: https://www.aaojournal.org/article/S0161-6420(20)30311-0/pdf

Jak zakładać maseczkę 

02.04.2020

Przed założeniem maseczki należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce (ubrane w rękawiczki).

Maseczkę należy założyć tak, by jak najszczelniej okrywała usta i nos, starając się wyeliminować wszelkie szczeliny. Po założeniu i dopasowaniu maseczki należy ponownie dokładnie umyć i zdezynfekować ręce (ubrane w rękawiczki).

Podczas noszenia maseczki nie wolno jej dotykać! Jeśli jednak tak się zdarzy — trzeba za każdym razem dokładnie umyć i zdezynfekować ręce (ubrane w rękawiczki).

Maseczkę wolno zdjąć dopiero przy drzwiach wyjściowych. Należy zdjąć ją za wiązanie lub gumki (nie wolno dotykać jej przodu!) i wrzucić do specjalnie przygotowanego przy drzwiach wyjściowych pojemnika.

Koronawirus maseczka 1

Maseczki FFP3, których używa nasz personel. Chroni osoby, które je noszą, zmniejsza ryzyko zakażenia innych.

Koronawirus maseczka 1

Maseczka chirurgiczna. Zmniejsza ryzyko zarażenia osoby drugiej, ale nie chroni osoby noszącej tę maseczkę.

O czym jeszcze warto pamiętać

02.04.2020

1.  Kichać należy w zgięcie łokcia, nigdy w dłonie. Najlepiej jednak, gdy twarz dodatkowo jest zabezpieczona maseczką.

2.  Jeśli noszą Państwo jednorazowe rękawiczki, należy prawidłowo je zdejmować. Należy chwycić jedną ręką rękawiczkę na środku wewnętrznej części drugiej dłoni, następnie zdjąć rękawiczkę. Palec wskazujący dłoni bez rękawiczki należy wysunąć na wysokości nadgarstka pod drugą rękawiczkę od wewnętrznej strony dłoni i zdjąć ją, jednocześnie zawijając w nią rękawiczkę zdjętą wcześniej. Obie rękawiczki należy natychmiast wyrzucić.

3.  Wszystkie przyciski w windach należy naciskać w rękawiczkach lub łokciem, nigdy nie wolno tego robić palcem bez rękawiczek. Drzwi należy otwierać łokciem lub ręką w rękawiczkach.

4.  Po przyjściu do domu, przed zdjęciem rękawiczek, należy zdezynfekować podeszwy butów.

5.  Po przyniesieniu do domu zakupów, każdy z zakupionych produktów należy zdezynfekować przed włożeniem go do szafki czy lodówki. Dezynfekcja powinna odbywać się przy użyciu środków dezynfekujących do powierzchni spożywczych.

6.  Przed wyniesieniem śmieci, worek należy zdezynfekować.

Praktyka okulistyczna a koronawirus

23.03.2020

Praktyka okulistyczna a koronawirus — jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem zarówno u lekarza, jak i pacjenta.

W obliczu pandemii koronowariusa, lekarze okuliści powinni podjąć wszelkie środki w celu takiego przygotowania gabinetu do przyjmowania pacjentów, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

1.  Kluczem jest komunikacja — należy zidentyfikować pacjentów, którzy mogli być narażeni na zakażenie i odpowiednio przełożyć terminy wizyt. Z pacjentami należy przeprowadzać telefoniczny wywiad epidemiologiczny oraz poinformować ich o procedurach przeciwepidemicznych wdrożonych w gabinecie. Personel medyczny również powinien dostać konkretne instrukcje. Wizyty przedstawicieli medycznych powinny być maksymalnie ograniczone lub całkowicie wstrzymane. Jeśli spotkanie musi się odbyć, oni również powinni być poinformowani o wszelkich procedurach wdrożonych w gabinecie.
Wszystkie instrukcje i procedury powinny być zamieszczone na stronach internetowych gabinetu, można rozsyłać maile w tej sprawie. Pomocne mogą być również media społecznościowe.

2.  Procedury stosowane przez cały personel i lekarzy powinny obejmować:
•    kontrolę telefoniczną stanu pacjentów
•    odpowiednio ustawiony grafik wizyt
•    kontrolę pacjentów przychodzących na wizyty
•    sprzątanie oraz dezynfekcję korytarzy i gabinetów
•    oznaczenia korytarzy i gabinetów dla chorych
•    mycie i dezynfekcję rąk
•    noszenie maseczek i stosowanie innych środków ochrony
•    zalecenia dla personelu i lekarzy, którzy są chorzy

3.  Procedura kontroli telefonicznej pacjentów powinna zawierać kluczowe pytania:
•    Czy pacjent ma problemy z oddychaniem? Czy ma gorączkę lub kaszel?
•    Czy pacjent odbywał ostatnio podróże zagraniczne?
•    Czy pacjent miał bezpośrednie kontakty z kimś, kto w ostatnim czasie podróżował za granicę?
•    Czy pacjent miał bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub co do której jest takie podejrzenie?

4.  Procedury umawiania pacjentów powinny zawierać:
•    odwołanie niepilnych wizyt i badań
•    odwołanie wizyt pacjentów z problemami oddechowymi, gorączką, wracających z krajów objętych epidemią lub którzy mieli bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub co do której jest takie podejrzenie
•    przed wejściem pacjentów do poczekalni należy:
- zapytać ich o problemy z oddychaniem i kaszel
- zapytać , czy wrócili w ciągu ostatnich dwóch tygodni z krajów objętych epidemią
- zapytać , czy mieli bezpośredni kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub co do której jest takie podejrzenie
- zmierzyć im temperaturę

W przypadku twierdzącej odpowiedzi na którekolwiek z pytań lub wykazania podczas pomiaru podwyższonej temperatury ciała, pacjent powinien być odesłany do domu i skierowany do odpowiednich służb kontroli epidemiologicznej.

5.  Wprowadzenie procedury badania pacjentów potencjalnie zarażonych koronawirusem, którzy wymagają pilnej konsultacji okulistycznej:
•    użycie środków ochronnych, tj. maska, rękawiczki, przyłbica
•    wyposażenie pacjenta w maskę, izolacja pacjenta
•    dezynfekcja pomieszczeń i urządzeń po skończonej wizycie/badaniu

Źródło:
https://www.aao.org/multimedia-detail/coronavirus-preparedness-ophthalmic-practice

 

Informacje dla Pań salowych

23.03.2020

Bardzo dziękujemy, że w obecnej sytuacji zdecydowały się Panie z nami pracować. Wasza praca jest niezwykle ważna - między innymi dzięki Wam jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom opiekę i leczenie, które może uchronić ich przed ślepotą. Jeszcze raz bardzo dziękujemy.

Musimy mieć na uwadze bezpieczeństwo naszych pacjentów, nas samych, ale również Wasze. Dlatego bardzo prosimy, aby zastosować się do poniższych zaleceń. Ich przestrzeganie pomoże uchronić nas i Was przed potencjalnym zarażeniem koronawirusem.
1.  należy bezwzględnie stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia dotyczących zachowania w czasie ogłoszonego w Polsce stanu epidemicznego
2.  nie należy dotykać  twarzy
3.  kolejność zakładania odzieży ochronnej w pracy: maseczka, czepek, fartuch ochronny, rękawiczki
4.  technika zakładania i dezynfekcji maseczki:
•    należy założyć maseczkę i dopasować ją do twarzy
•    należy myć ręce przez 30 sekund
•    po założeniu i dopasowaniu maseczki, nie wolno jej dotykać
•    po każdym dotknięciu maseczki należy myć ręce przez 30 sekund
•    po zakończonej pracy należy zdjąć maseczkę, dokładnie zdezynfekować ją spirytusem, odłożyć w miejsce niedostępne dla innych i myć ręce przez 30 sekund
5.  po zakończonej pracy i zdezynfekowaniu maseczki  należy wziąć prysznic, umyć włosy, wysuszyć je i dopiero można iść do domu
6.  codziennie należy zmieniać bieliznę i odzież
7.  podczas przeprowadzania pacjentów na zastrzyki - jeśli nie ma absolutnej konieczności - nie należy dotykać pacjentów
8.  w przypadku zauważenia, że pacjent ma objawy przeziębienia — należy to natychmiast zgłosić lekarzowi
9.  gabinety i urządzenia powinny być dezynfekowane po każdym pacjencie, a dezynfekcja powinna odbywać się w jednorazowych rękawiczkach
10.  do dezynfekcji powinno używać się alkoholu (co najmniej 70%) lub rozcieńczonego wybielacza (5 łyżek wybielacza na około 3,8 litra wody)

Podziękowania dla pracowników

23.03.2020

Drogie Panie,

bardzo dziękujemy, że w obecnej sytuacji zdecydowały się Panie z nami pracować, choć zdajemy sobie sprawę, że nie była to decyzja łatwa. Chcemy, żeby wiedziały Panie, że Wasza praca jest niezwykle ważna - między innymi właśnie dzięki Wam jesteśmy w stanie zapewnić pacjentom właściwą opiekę i leczenie, które może uchronić ich przed ślepotą.

W trosce o Wasze bezpieczeństwo w rejestracji zamontowany został ekran ochronny. Każda z Was otrzyma maski, rękawiczki i czepki ochronne.

Zdrowie Wasze i Waszych bliskich jest bardzo ważne, dlatego pamiętajcie o przestrzeganiu zasad higieny (codzienna higiena i codzienne mycie włosów) i wszystkich zaleceń Ministerstwa Zdrowia dotyczących zachowania w czasie ogłoszonego w Polsce stanu epidemicznego.

Jeszcze raz bardzo, bardzo Wam dziękujemy.

Zespół Gabinetu N&M

Najnowsze zalecenia dla okulistów

20.03.2020

Z powodu pandemii COVID-19, uważa się, że niezbędne jest, aby wszyscy okuliści natychmiast zaprzestali leczenia w przypadkach innych niż pilne i nagłe.

Żyjemy i - jako lekarze - leczymy teraz w absolutnie odmiennej rzeczywistości medycznej - szybko ewoluującej wirusowej pandemii, która - jeśli nie zostanie zahamowana - zabije dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Eksperci do spraw zdrowia publicznego zgadzają się, że musimy zrobić dwie rzeczy w trybie pilnym.

Po pierwsze, musimy zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa SARS-CoV-2 z człowieka na człowieka i zahamować tempo rozwoju nowych zakażeń. Tylko w ten sposób możemy „spłaszczyć krzywą” i sprawić, że nie zabraknie łóżek szpitalnych, łóżek na OIOMach, respiratorów i ECMO.

Po drugie, powinniśmy jako społeczeństwo skierować zapasy jednorazowych środków higienicznych do szpitali, w których są najbardziej potrzebne.

COVID-19 występuje już w każdym województwie a liczba nowych przypadków rośnie z godziny na godzinę. Ważne jest, abyśmy jako lekarze i jako odpowiedzialni członkowie społeczeństwa robili co w naszej mocy, aby ograniczyć przenoszenie się wirusów i zwiększyć zdolność naszego systemu do opieki nad osobami wymagającymi hospitalizacji z powodu tej choroby.

W związku z tym zaleca się, aby wszyscy okuliści zapewniali leczenie tylko w pilnych i nagłych przypadkach. Zalecenie obejmuje  zarówno wizyty, jak zabiegi chirurgiczne.
„Pilność” przypadku zależy od osądu lekarza, który zawsze musi brać pod uwagę zarówno okoliczności medyczne, jak i społeczne pacjenta.
Każdy z nas ponosi społeczną odpowiedzialność za to, by nie stać się nosicielem potencjalnie śmiertelnej choroby, na którą obecnie nie ma powszechnie dostępnego leczenia czy szczepionki.

Wszystkie pozostałe czynniki - biznes, finanse, codzienne niedogodności itp. - powinny zejść na plan dalszy.
To kryzys egzystencjalny. Jako lekarze musimy na to zareagować i wspierać naszych współpracowników i nasze społeczności.

źródło: https://www.aao.org/headline/new-recommendations-urgent-nonurgent-patient-care

Ryzyko związane z COVID-19 dla okulistów i pacjentów

20.03.2020

Według WHO podczas wcześniejszych wybuchów epidemii wirusów typu SARS, przenoszenie się wirusa z człowieka z człowieka odbywało się drogą kropelkową lub przez wydzieliny, co sugeruje, że sposób przenoszenia COVID-19 może być podobny. Według stanu na 14 lutego 2020 r. 1716 pracowników służby zdrowia w Chinach zostało zarażonych COVID-19 i 6 z nich umarło.

Jednym z nich był dr Li Wenliang, okulista z Wuhan Central Hospital, który zachorował, zarażając się od pacjentki z bezobjawową jaskrą. Pojawiły się niepotwierdzone doniesienia sugerujące, że można się zarazić od pacjentów z zakażeniem subklinicznym - drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z wydzielinami zakażonych pacjentów.

Niektóre doniesienia sugerują, że jeśli nie zostaną użyte żadne środki ochrony, wirus może się przedostać do spojówki i powodować zakażenie. Dlatego bliskość okulistów i pacjentów podczas badania lampą szczelinową lub oftalmoskopem może stanowić ryzyko zakażenia dla okulistów.

Zaskakujący może być również fakt, iż zapalenie spojówek, choć niezbyt często, może być pierwszym objawem COVID-19, jeszcze zanim pojawią się inne objawy, takie jak kaszel i gorączka. Zaleca się, aby okuliści podczas badania pacjentów z zapaleniem spojówek i z objawami ze strony układu oddechowego oraz historią międzynarodowych podróży nosili maski i specjalne osłony chroniące oczy. Ponadto w 2003 r. koronawirus SARS został wyizolowany z próbek łez pacjentów zarażonych SARS i możliwe jest, że nowy koronawirus może być również obecny we łzach pacjentów z COVID-19.

Większość klinik okulistycznych jest bardzo zatłoczona głównie przez pacjentów w starszym wieku, a to oni są najbardziej narażeni na ostrzejszy przebieg infekcji COVID-19, a na nawet śmierć. Ponadto, z uwagi na fakt, że na wizytę okulistyczną składa się wiele badań, tj. badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, rozszerzenie źrenic itp., często wizyta w klinice bardzo się przedłuża. Wszystkie te czynniki potencjalnie zwiększają ryzyko zakażenia krzyżowego między pacjentami i pracownikami służby zdrowia.