Rodzaje okularów

Rodzaje okularów

OKULARY WIELOOGNISKOWE

Stosowane w okularach soczewki wieloogniskowe pozwalają dobrze widzieć na różne odległości przez jedno szkło okularowe.

Soczewki dwuogniskowe

Soczewek dwuogniskowych używają najczęściej osoby z presbyopią (starczowzrocznością). Soczewki te umożliwiają używanie tylko jednej pary okularów.

Soczewki dwuogniskowe podzielone są na dwie części: górną do patrzenia do dali i dolną do patrzenia do bliży. Dolna część może mieć różną szerokość oraz kształt (półksiężycowaty, koła, wąskiego prostokąta).

Soczewki trzyogniskowe

Soczewki te są idealnym rozwiązaniem na przykład dla kierowców, którym potrzebne są okulary do dali, aby prowadzić samochód, okulary do bliży, by móc czytać mapy i okulary do średnich odległości, aby czytać parametry z deski rozdzielczej. Bardzo dobrze sprawdzają się również do pracy przy komputerze, są doskonałym rozwiązaniem dla stomatologów.

Soczewki trzyogniskowe podzielone są na trzy części: do dali, na średnie odległości, do bliży.

Specjalne soczewki wieloogniskowe

Dostosowane są do indywidualnych potrzeb; nie służą do codziennego noszenia. Jeśli potrzebujesz specjalnych soczewek ze względu na swoją pracę lub hobby, powiedz o tym okuliście, który zaprojektuje soczewki, uwzględniając Twoje potrzeby.

OKULARY PROGRESYWNE

Soczewki progresywne

zapewniają bardziej naturalną korekcję presbyopii niż tradycyjne soczewki dwu- i trzyogniskowe. Są bowiem prawdziwymi wieloogniskowymi soczewkami, w których przejścia pomiędzy poszczególnymi mocami dla różnych odległości patrzenia są niewidoczne.

  • Dzięki użyciu soczewek progresywnych możliwe jest wyraźne widzenie z drugiego końca pokoju i na większe odległości. Można również patrzeć na wprost, na monitor komputera oraz w dół, żeby móc czytać. „Korytarz” optymalnego widzenia przebiega pionowo w dół każdej soczewki progresywnej.
  • Dzięki soczewkom progresywnym wyeliminowany jest uciążliwy problem, pojawiający się przy soczewkach dwu- i trzyogniskowych, nazywany „skakaniem obrazu”. Przy tradycyjnych soczewkach dwu- i trzyogniskowych obraz wydaje się „skakać”, gdy oczy przesuwają się przez wyraźnie zaznaczoną granicę między częścią soczewki przeznaczoną do patrzenia do dali a częścią soczewki przeznaczoną do patrzenia do bliży. W przypadku soczewek progresywnych przejście między poszczególnymi mocami soczewki jest płynne, co powoduje, że zmienianie odległości patrzenia jest bardziej komfortowe.
  • Jest wiele typów soczewek progresywnych. Niektóre są przeznaczone specjalnie do pracy przy komputerze – mają one szerszą cześć środkową. Inne mają większą część przeznaczoną do czytania.
  • Kiedy używa się pierwszej pary soczewek progresywnych, może być potrzebny okres adaptacyjny. Może się bowiem zdarzyć, że podczas przechodzenia oka przez boczne strefy soczewki, obraz będzie zamazany; może się również zdarzyć, że przy szybkim ruchu głową obraz będzie „pływał”. Aby wyeliminować te zjawiska, jeśli się pojawiają, należy w początkowym okresie używania okularów wykonywać głową jedynie wolne ruchy. Z czasem wrażenie zamazania i „pływania” obrazu powinno ustąpić. W przypadku wysokiej nadwzroczności przyzwyczajenie się do soczewek progresywnych może zająć więcej czasu.
  • Dobór opraw okularowych dla pełnego wykorzystania soczewek progresywnych wymaga specjalnej staranności. Dla wszystkich mocy soczewek progresywnych oprawy muszą być większe niż w przypadku soczewek standardowych.
  • Jeśli oprawki nie są wystarczająco duże, zdarza się, że część soczewki przeznaczona do czytania jest zbyt mała, co powoduje, że czytanie jest mało komfortowe. Producenci soczewek starają się wyeliminować ten problem, wprowadzając soczewki progresywne o „krótkim korytarzu”, w których część przeznaczona do czytania jest większa, dzięki czemu pasują one do modnych dzisiaj, stosunkowo niewielkich opraw.
  • Aby okulary progresywne jak najlepiej spełniały swoje zadanie, konieczna jest ścisła współpraca okulisty, optyka i pacjenta. Okulista dobiera odpowiednie wartości szkieł, optyk wykonuje okulary, a pacjent musi pracować nad tym, aby jak najszybciej przyzwyczaić się do nowych okularów.

POWŁOKI ANTYREFLEKSYJNE

Powłoki antyrefleksyjne początkowo nanoszono na najwyższej klasy soczewki obiektywów, lornetek i lunet, aby wyeliminować niekorzystne zjawiska odbić i strat światła.

Powłoki te zastosowane na soczewkach okularowych zapewniają największą przejrzystość i wyrazisty, plastyczny obraz. Ich głównym zadaniem jest zminimalizowanie odbić światła na powierzchniach soczewek okularowych. Dzięki temu więcej światła dociera do oka, a co za tym idzie – zwiększa się kontrast i komfort widzenia.

Najlepsze powłoki antyrefleksyjne posiadają dodatkowe, zintegrowane warstwy, takie jak:

  • utwardzająca – zwiększa odporność na zarysowania
  • oleofobowa – antytłuszczowa, ułatwia czyszczenie
  • antystatyczna – utrudniająca osadzanie się kurzu i pyłu
  • hydrofobowa – powodująca szybsze ustępowanie zaparowań i kropli deszczu

UWAGA ! Warunkiem zadowolenia pacjenta z okularów jest ścisła współpraca między pacjentem, okulistą i optykiem. Zadaniem okulisty i optyka jest ustalenie takich parametrów szkieł okularowych, aby pacjent był zawsze zadowolony z okularów. Jeżeli będziecie Państwo niezadowoleni z dobranych w naszym gabinecie okularów, prosimy o ponowne zgłoszenie się na konsultację, celem ustalenia przyczyny Państwa dyskomfortu. W takiej sytuacji prosimy o kontakt telefoniczny celem ustalenia jak najszybszego (w ciągu kilku dni) terminu bezpłatnej wizyty, podczas której postaramy się ustalić przyczynę Państwa dyskomfortu związanego z nowymi okularami.

PACJENT ——-> OKULISTA ——-> OPTYK ——-> ZADOWOLONY PACJENT

Na co zwrócić uwagę, kupując przeciwsłoneczne okulary?

Zadbaj o to, by okulary miały duże szkła, dobrze przylegające do czoła oprawki, tak by światło nie dostawało Ci się do oczu po bokach. Zwróć uwagę na to, by szkła blokowały minimum 99% promieniowania ultrafioletowego.

Pamiętaj!

Jasne światło słoneczne (promieniowanie ultrafioletowe i niebieskie) uszkadza wzrok. Jest czynnikiem ryzyka rozwoju zaćmy oraz AMD. Jeżeli w słoneczny dzień przebywasz na plaży, w górach lub na śniegu, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, kremach z filtrem, kapeluszu z rondem lub czapce z daszkiem.