LECZENIE OPERACYJNE ZAĆMY METODĄ FAKOEMULSYFIKACJI

Zaćma (łac. cataracta) to zmętnienie soczewki o różnej intensywności powodujące nieostre widzenie. Obecnie jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Nie ma kropli leczących zaćmę lub zapobiegających jej rozwojowi!

Nasze doświadczenie dotyczące operowania zaćmy sięga 1993 roku. Od tego czasu wykonaliśmy 20 tysięcy takich operacji. Usunięcie zaćmy wykonujemy najnowszą metodą fakoemulsyfikacji. Metoda ta polega na rozbiciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków, a następnie na usunięciu powstałych fragmentów i wszczepieniu sztucznej soczewki. Wykonujemy operacje w każdym stadium zaawansowania zaćmy. Przeprowadzamy operacje zaćm dojrzałych, w oczach ze współistniejącą jaskrą, ze schorzeniami siatkówki, w przebiegu zapaleń błony naczyniowej oraz zaćmy pourazowe. Operujemy soczewki podwichnięte oraz zwichnięte.

Gabinet Okulistyczny N&M operacje okulistyczne

Gabinet Okulistyczny N&M operacje okulistyczne

Możemy zaoferować Państwu wszczepienia każdego rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej istniejącej na rynku:
Soczewki jednoogniskowe zapewniają dobrą ostrość wzroku do dali, jednak do czytania potrzebne będą okulary. Można ewentualnie tak dobrać moc soczewki, aby czytać bez konieczności zakładania okularów. W takim przypadku okulary będą potrzebne do patrzenia na większą odległość (np. do prowadzenia samochodu).
Soczewki jednoogniskowe z filtrem światła ultrafioletowego i niebieskiego.
Soczewki bifokalne, tzw. pseudoakomodacyjne zapewniają możliwość dobrego widzenia podczas czytania oraz podczas prowadzenia samochodu osobom bez astygmatyzmu.
Soczewki bifokalne toryczne – w ich przypadku nie ma konieczności noszenia okularów do dali i bliży u pacjentów z astygmatyzmem).

Jesteśmy pionierami we wszczepianiu soczewek z barwną przegrodą tęczówkową. Jako pierwsi w Polsce rozpoczęliśmy wykonywanie zabiegów łączonych zaćmy i witrektomii. Wykonujemy witrektomię w przebiegu podwichniętych lub zwichniętych soczewek wraz z podszyciem sztucznej soczewki, co zapewnia pacjentowi satysfakcjonującą ostrość wzroku. W naszym ośrodku wykonywaliśmy pierwsze w Polsce zabiegi mikrofakoemulsyfikacji. Profesor Nawrocki i jego zespół jako pierwszy w Polsce i jako jeden z pierwszych na świecie publikował na ten temat. Zobacz publikacje. W metodach operacyjnych dotyczących podwichniętych soczewek w wybranych przypadkach stosujemy pierścienie dotorebkowe.

New innovative intraocular lens for combined phaco-vitrectomy.

Biometr-optyczny-1

Zanim nasz zespól podejmie się operacji, pacjent musi być poddany kompleksowemu badaniu okulistycznemu w naszym gabinecie. Kolejnym, koniecznym badaniem jest biometria optyczna (badanie wykonujemy w Klinice Okulistycznej JASNE BŁONIA). Pozwala ona na bardzo dokładny pomiar mocy soczewki, którą wszczepimy w miejsce usuniętej zaćmy.

Więcej o biometrii optycznej.

Operację w większości przypadków wykonujemy w znieczuleniu miejscowym. Trwa tylko kilkanaście minut i jest zupełnie bezbolesna. Podczas zabiegu pacjent przebywa pod opieką doświadczonych anestezjologów.

Zobacz również www.jasneblonia.pl

Zalety fakoemulsyfikacji:

•  małe cięcie w rogówce (1.8–2.6) i brak konieczności zakładania szwów  •  krótki czas operacji (10–15 minut)  •  możliwość operacji w znieczuleniu miejscowym    pacjent nie wymaga hospitalizacji i po kilku godzinach może opuścić klinikę.

Pacjent ma możliwość pozostania na noc w naszej klinice pod opieką medyczną, co daje poczucie większego bezpieczeństwa. Następnego dnia rano będzie zbadany przez lekarza operującego. Jeżeli pacjent po operacji wraca do domu, wówczas następnego dnia musi zgłosić się na badanie kontrolne. Za pobyt w klinice pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów. Należy mieć świadomość, że nie istnieją zabiegi operacyjne dające pełną gwarancję powodzenia operacyjnego. Jednak powikłania po operacji zaćmy zdarzają się niezwykle rzadko i szacowane są na 0.1%. Nasi chirurdzy zaopatrują wszelkiego rodzaju powikłania pooperacyjne, również po operacjach wykonanych w innych ośrodkach (jeżeli stan oka na to pozwala).

OPERACJE ZAĆMY WYKONYWANE SĄ
W RAMACH KONTRAKTU Z NARODOWYM FUNDUSZEM ZDROWIA

Zabiegi operacyjne zaćmy wykonywane są w Klinice Okulistycznej „Jasne Błonia” Sp. z o.o., Łódź, ul. Rojna 90, tel.: 42 611 04 04  www.jasneblonia.pl

FAKOEMULSYFIKACJA ZAĆMY Z WSZCZEPEM SOCZEWKI (firmy Alcon lub Zeiss)

1. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki asferycznej IQ
 

2. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki bifokalnej Restor
– umożliwia czytanie bez okularów i dobre widzenie na odległość

3. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki bifokalnej
z optyką toryczną Restor Toric – umożliwia czytanie bez okularów
i dobre widzenie na odległość, dodatkowo usuwa astygmatyzm
 

4. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki Toric (firma Alcon)
lub AT TORBI (firma Zeiss) – usuwa astygmatyzm
 

5. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki trifokalnej Panopti
– umożliwia czytanie bez okularów i dobre widzenie na każdą odległość,
czyli można bez okularów prowadzić samochód, ale też oglądać telewizję
 

6. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki torycznej bifokalnej
– umożliwia czytanie bez okularów, usuwa astygmatyzm
 

7. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki trzyogniskowej
dyfrakcyjnej AT LISA tri 839M
– umożliwia dobre widzenie
na różne odległości
 

8. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki dwuogniskowej
dyfrakcyjnej torycznej AT LISA toric 909MP – umożliwia dobre widzenie
jednocześnie na dal i do czytania, usuwa astygmatyzm
 

9. Fakoemulsyfikacja zaćmy z wszczepem soczewki trzyogniskowej,
dyfrakcyjnej, torycznej, AT LISA tri toric 939MP
– umożliwia dobre widzenie
na wszystkie odległości, usuwa astygmatyzm

  

Dotychczasowe badania wykazały, że osoby starsze z zaburzeniami widzenia związanymi z zaćmą mogą być dotknięte większym ryzykiem śmierci niż ich rówieśnicy z prawidłowym widzeniem  – a operacja zaćmy może zmniejszyć to ryzyko.

Nowe badanie w Australii potwierdziło ten fakt poprzez porównanie osób w wieku powyżej 49 lat z zaburzeniami widzenia związanymi z zaćmą, które przeszły operację zaćmy oraz osób w podobnym wieku, które miały ten sam typ zaburzeń, ale nie miały operacji. Analiza wykazała, że ryzyko śmierci jest o 40 procent mniejsze u tych, którzy przeszli operację. 

Analizę oparto na danych zgromadzonych w badaniu Blue Mountains Eye Study, w którym badano wzrok i typowe choroby występujące u osób starszych w Australii. Brano pod uwagę zarówno wiek i płeć  jak i szereg czynników ryzyka śmierci, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, palenie papierosów, choroby serca oraz wskaźnik masy ciała (BMI).

Związek pomiędzy korektą problemów ze wzrokiem  wywołanych zaćmą a zmniejszeniem ryzyka śmiertelności nie jest jeszcze zrozumiały. Wśród potencjalnych czynników wymienia się: poprawę samopoczucia  fizycznego i emocjonalnego, optymizm i zwiększoną pewność związaną z niezależnym życiem po poprawie wzroku.

Zaćma to choroba polegająca na postępującym mętnieniu soczewki oka i jest główną przyczyną uleczalnych problemów ze wzrokiem, które dotkną ponad połowę z nas przed skończeniem 80 roku życia.

Podczas operacji zaćmy mętna soczewka jest usuwana i zastępowana sztuczną.  Zabieg powinno się rozważyć i omówić z okulistą  w sytuacji gdy wykonywanie codziennych czynności staje się trudne.

Symulator widzenia osób z zaćmą

ŹRÓDŁO: www.aao.org