Pytania pacjentki do linergistki, mgr kosmetologii Moniki Kondaszewskiej.


Jak długo utrzymuje się makijaż permanentny i czy podlega przez ten czas jakimś zmianom?
Jaka jest jego trwałość, czy słabnie i co wtedy zrobić?

Makijaż permanentny wykonany metodą microblading utrzymuje się około 1,5 roku, a wykonany metodą cieniowania od 3 do 5 lat. Jego trwałość zależy od metabolizmu klienta oraz pierwotnej intensywności zastosowanego pigmentu, jakości i doboru użytych pigmentów, pielęgnacji po zabiegu, korzystania z zabiegów złuszczających.


Czy zabieg jest bolesny i czy wymaga znieczulenia?

Dla wielu klientek makijaż permanentny jest dość nieprzyjemny, szczególnie bolesna jest pigmentacja powieki górnej i dolnej. Przed przystąpieniem do pigmentacji można nałożyć znieczulenie w postaci kremu (Emla), natomiast w trakcie zabiegu nakłada się specjalistyczne żele znieczulające.

Czy używane barwniki są naturalne? Czy są bezpieczne, jeśli pozostają w skórze tak długo?

Pigmenty organiczne używane do makijażu permanentnego są pochodzenia mineralnego. Ze względu na ich małą trwałość w skórze wspomaga się je cząsteczkami oleistymi, nieodpornymi na promieniowanie UV i często ulegającymi przemieszczeniu. Zdarza się, że powodują reakcje alergiczne. Pigmenty organiczne często stosowane są przy produkcji żółci, czerwieni, pomarańczy. Pigmenty nieorganiczne mają bezpieczną dla organizmu podstawę i wysoką tolerancję alergiczną. Zawierają tlenki żelaza, a cząsteczki, z których się składają, są większe niż w pigmentach organicznych. Ulegają równomiernemu wysuszeniu, są odporne na promieniowanie UV, niezbyt intensywne, więc mniej świetliste. Stosuje się je przy czerniach, brązach i matowych czerwieniach.

Dlaczego przez tydzień od wykonania zabiegu należy unikać spożywania alkoholu?

Nie powinno się spożywać alkoholu przez 2 tygodnie przed zabiegiem, ponieważ rozrzedza krew i podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Może spowodować powstanie wylewu podskórnego i zasinienie skóry.

W jaki sposób dobiera się odpowiedni kształt brwi?

Brwi mają duży wpływ na wyraz twarzy, dlatego tak ważne jest, aby nadać im idealny kształt. Należy zacząć od narysowania ich zgodnie z prawidłowymi pomiarami zależnymi od rysów twarzy i upodobań klientki. Kształt dobiera się za pomocą trzech linii:
Linia A: od nozdrza nosa po zewnętrzny kąt oka.
Linia B: od nozdrza nosa po środek tęczówki.
Linia C: od nozdrza nosa po wewnętrzny kąt oka.

Czy w trakcie zabiegu można robić przerwy?

Zabieg trwa dość krótko, więc przerwa nie jest konieczna. Jest jednak możliwa, klientka w każdej chwili może skorzystać z toalety lub wstać i pospacerować.

W jakim celu wykonuje się korektę makijażu?

Korekta makijażu jest konieczna do uzyskania harmonijnej linii i równomiernego cieniowania skóry..

Co się stanie, jeśli makijaż się nie uda?

Klientki mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ są sposoby na kamuflowanie źle dobranego kształtu czy też koloru makijażu permanentnego poprzez zneutralizowanie bądź usunięcie barwników nowymi pigmentami pasującymi do barwy skóry.

Czy po wykonaniu makijażu permanentnego można się malować?

Po wykonaniu makijażu permanentnego nie należy się malować nawet do 72 godzin.

Jak wygląda się tuż po zabiegu permanentnym (oczy, brwi, usta)?

Reakcja skóry zależy głównie od jej wrażliwości i stanu zdrowia. Woda zatrzymana w organizmie, spożywanie soli w dniu zabiegu lub dzień przed nim mogą wpłynąć na intensywność obrzęku. Po pigmentacji oczu powieki mogą być opuchnięte, czasem tworzą się wałeczki podobne jak po płaczu. Po zabiegu na brwiach często występuje uczucie napięcia i ciężkości, rzadziej delikatny ból głowy. Po zabiegu na ustach wargi są spuchnięte, delikatne i wrażliwe. W ciągu pierwszych 10—20 dni gojenia złuszcza się około 25—50% pigmentu. Na pełne wygojenie trzeba poczekać nawet do 6 tygodni i przez ten czas należy używać produktów do pielęgnacji pozabiegowej.

Średni czas gojenia zależy od wieku klienta:

- od 18 do 40 lat – 3 tygodnie,
- 40 do 60 lat – 4 tygodnie,
- 60 lat i więcej – 6 tygodni,
- usta goją się co najmniej 6 tygodni.

Czy przed zabiegiem wykonywane są próby uczuleniowe na barwnik?

Wskazane jest wykonywanie testów skórnych, które zagwarantują, że klientka nie będzie miała reakcji alergicznej. Po nałożeniu pigmentu igłą na zranioną skórę należy odczekać 48 godzin na ewentualną reakcję skóry.