Pomoce dla słabowidzących

Pomoce dla słabowidzących

Okulary i pomoce

POMOCE DLA SŁABOWIDZĄCYCH

Pomoce dla osób słabowidzących to grupa przyrządów optycznych dla osób z — wrodzoną lub nabytą — znaczną dysfunkcją narządu wzroku (AMD, jaskra, zaćma, uszkodzenie nerwu wzrokowego, dystrofia rogówki, retinopatia cukrzycowa, zwyrodnienie barwnikowe i inne), stosowane, gdy dostępne metody leczenia nie umożliwiają poprawy widzenia.

Odpowiednio dobrane pomoce optyczne pozwalają na maksymalne wykorzystanie zachowanej ostrości wzroku. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie, pozwalają na oglądanie telewizji, czytanie i wykonywanie innych czynności niemożliwych do wykonania w zwykłych okularach.

MONOKULARY

Monokulary cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynku ze względu na niewielkie rozmiary, wygodę używania i swoje możliwości — zarówno podczas urlopowych wędrówek na wolnej przestrzeni, np. w górach, jak i podczas zwiedzania muzeów czy oglądania przedstawień teatralnych. Łatwe w obsłudze, nie zajmują wiele miejsca w podręcznej torbie.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór soczewek polaryzacyjnych, które oferują znacznie więcej niż tylko ochronę przeciwsłoneczną i redukcję odblasków — pozwalają widzieć świat w bezpieczniejszy i piękniejszy sposób dzięki:

LUPY

Lupa jest najprostszym przyrządem optycznym służącym do obserwacji drobnych przedmiotów, których szczegóły przy oglądaniu gołym okiem są słabo lub całkiem niewidoczne. W najprostszym przypadku lupę stanowi pojedyncza soczewka dodatnia.

Obecnie na rynku dostępne są lupy:

  • lekkie lupy z asferycznymi soczewkami
  • zasilane z sieci na akumulator albo zwykłe na baterie
  • stojące i przenośne
  • z diodą led, światłem kryptonowym albo halogenowym

OKULARY LUPOWE I LUPOWE PRYZMATYCZNE

Jedno- lub dwuoczne (z zastosowaniem pryzmatów), przeznaczone do obserwacji przedmiotów położonych blisko osoby ich używającej. Spełniają one podobną rolę jak lupy — pozwalają na dużo większe powiększenie oglądanego obrazu, chociaż odległość oka od oglądanego przedmiotu ulega znacznemu skróceniu.

Szczególnie polecamy okulary lupowe pryzmatyczne, które pozwalają na zwiększenie odległości do oglądanego przedmiotu w porównaniu do zwykłych tradycyjnych okularów lupowych.

OKULARY LORNETKOWE

Okulary z optycznym systemem powiększającym do bliży i do dali. Osoby słabowidzące mogą, w określonych sytuacjach, zwiększyć swój komfort widzenia, dzięki zastosowaniu optycznych systemów powiększających wbudowanych w okulary. Chodzi o małe lunetki, które poprawiają widzenie w dali. W większości oferowanych systemów można nakładać dodatkowe nasadki, które pozwalają przestawić system do lepszego widzenia dla bliży. W ten sposób można stosować okulary przemiennie — do widzenia z daleka oraz z bliska.

POMOCE ELEKTRONICZNE

Nowoczesne elektroniczne urządzenia pozwalające w każdej sytuacji powiększyć tekst, wyostrzyć kontrast poprzez czarno-białe wyświetlanie obrazu, bądź jego negatywne odbicie. Dzięki różnym funkcjom, np. stopklatce można zrobić zdjęcie przedmiotu znajdującego się poza zasięgiem wzroku, a następnie obejrzeć go z wygodnej odległości.

Zapraszamy do salonów ABS OPTYK

mgr Ryszard Śliwczyński

  • ŁÓDŹ, ul. Rojna 63/65, tel.: 533 203 733
  • ŁÓDŹ, ul. Legionów 11/13, tel.: 42 633 40 47
  • ŁÓDŹ, ul. Lutomierska 144 A, tel.: 42 651 97 57
  • ŁÓDŹ, ul. Cmentarna 1, tel.: 42 632 02 19
  • ŁÓDŹ, ul. Wici 34, tel.: 502 657 820
  • ZGIERZ, ul. Gałczyńskiego 33 A, tel.: 42 717 89 68
  • OZORKÓW, ul. Starzyńskiego 33, tel.: 46 277 00 26

Autorka artykułu

Artykuł zrealizowany
pod redakcją
dr Zofii Nawrockiej

PODZIĘKOWANIA

dla mgr. Ryszarda Śliwczyńskiego,
za pomoc w redagowaniu tekstów

OPRACOWANIE GRAFICZNE

Aleksandra Kasjańska

Rysunki: Ewelina Ostrowska

KOREKTA

Korekta polonistyczna: mgr Anna Wąsik

PODOBNE ARTYKUŁY