zabiegi laserowe,SLT,irydektomia,badanie ostrości wzroku,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,badanie odcinka przedniego przy pomocy lampy szczelinowej typu Haag-Streit,badanie tylnego odcinka oka za pomocą soczewki Volk i wziernika Fisona oraz trójlustra Goldmanna,badanie wady wzroku (autorefraktometr i skiaskopia),dobór okularów,dobór soczewek kontaktowych,diagnostyka w zakresie schorzeń przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej, ze szczególnym uwzględnieniem schorzeń siatkówki i nerwu wzrokowego,diagnostyka i leczenie choroby zezowej,SOCT,SOCT Jaskrowe,biometria,biometria optyczna,USG,PEŁNA DIAGNOSTYKA JASKRY,pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego,HRT III (badanie tarczy nerwu wzrokowego),badanie kąta przesączania (SOCT i trójlustro Goldmanna),pachymetria (SOCT),pole widzenia,pole niebiesko-żółte,czy jesteś w grupie ryzyka jaskry,jaskra,skiaskop,tablice snellena,autorefraktometr,tonometr,trójlustro goldmanna,soczewka volc,wziernik fisona, soczewki kontaktowe, choroba zezowa,synoptofor,linijki pryzmatyczne,bioptor,test muchy,test Langa,widzenie barw,tablice Ishihary,Optyczna koherentna tomografia,OCT Spektralne,SS-OCT,OCT Spektralne,choroby plamki,odwarstwienia siatkówki,dystrofie siatkówki,choroby pogranicza szklistkowo-siatkówkowego,zmiany w przebiegu cukrzycy i chorób naczyniowych,Jak wygląda i na czym polega badanie,definicja badania,ultrasonografia,Badanie USG B,badanie za pomocą ultradźwięków, tonometria impresyjna,tonometria aplanacyjna,tonometria bezdotykowa,tonometr Schiötza,tonometr aplanacyjny Goldmanna,Ciśnienie wewnątrzgałkowe,TRK-1P Topcon,tarcza nerwu wzrokowego,plamka żółta,Diagnostyka i monitorowanie jaskry,Badanie rogówki,Heidelberg Retinal Tomograph,dystrofia Fuchsa,jaskrowy obrzęk śródbłonka rogówki,dno oka,Perymetria,nieprawidłowy obraz dna oka,HFA II 745i polomierz komputerow,Humphrey Systems Carl Zeiss Groupy,Wskazania do badania,badanie,neuropatia jaskrowa

Zofia Nawrocka Jaskra

Nie lekceważ JASKRY! To podstępna choroba, która zaczyna się bezobjawowo. Może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia. Wczesne wykrycie i leczenie pozwala uratować wzrok. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka?.


Jak podają statystyki, jaskra to na świecie problem około 70 milionów osób. W Polsce dotyka około 800 tysięcy. Leczy się około dziesięciu procent. Nieleczona jaskra prowadzi do stopniowego uszkodzenia nerwu wzrokowego i w konsekwencji do całkowitej utraty widzenia.


Wczesne wykrycie i leczenie jaskry może uratować Twój wzrok!


Pod nazwą „jaskra” kryje się grupa chorób, w postępujący sposób wiodących do zaniku tarczy nerwu wzrokowego. To w konsekwencji daje ubytki w polu widzenia, powoduje pogarszanie ostrości wzroku, a nawet jego utratę.


CZYNNIKI RYZYKA JASKRY:


1.    Przede wszystkim jest nim podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.


•    Granice tak zwanego zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego ustala się indywidualnie dla każdego. W przypadku młodych, zdrowych ludzi niemających predyspozycji do jaskry i obciążenia genetycznego granice te są znacznie wyższe. U osób genetycznie obciążonych jaskrą, ludzi w starszym wieku i obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi jest inaczej.


    Kiedyś ciśnienie na poziomie 21 mmHg uznawano za graniczne i wszystkie wartości powyżej tej normy traktowano jako jednoznaczny objaw jaskry. Obecnie dzięki pojawieniu się bardzo wysokiej klasy aparatury, wiemy, że dla pewnej grupy osób są to wartości prawidłowe i nie wymagają leczenia.


    Pamiętaj ! Jaskry nie rozpoznaje się jedynie na podstawie wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego.


    O tym, jaka wartość jest dla danej osoby bezpieczna, może orzec tylko lekarz, który wykonał również szereg innych badań, takich jak: pole widzenia , pole niebiesko-żółte, HRT, pomiar kąta przesączania, SOCT jaskrowe, pachymetria (badanie grubości rogówki), pomiar elastyczności rogówki, krzywa dobowa ciśnienia wewnątrzgałkowego.


Czytaj więcej o badaniach okulistycznych.


 POZOSTAŁE CZYNNIKI RYZYKA JASKRY:


2.    wiek powyżej 40 lat,
3.    obciążenie rodzinne,
4.    migrenowe bóle głowy,
5.    niskie ciśnienie ogólne,
6.    zimne dłonie i stopy,
7.    wysoka krótkowzroczność lub nadwzroczność.


WYRÓŻNIAMY DWA TYPY JASKRY:


•    jaskrę pierwotną,
•    jaskrę wtórną.


KLASYFIKACJA JASKRY PIERWOTNEJ:


1.    wrodzona,
2.    dziecięca,
3.    młodzieńcza,
4.    otwartego kąta z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym,
5.    otwartego kata z niskim ciśnieniem wewnątrzgałkowym.


JASKRA WTÓRNA


może pojawić się w efekcie urazu, stanu zapalnego oka, zespołu rzekomego złuszczania torebki soczewki (PEX), w jaskrze barwnikowej, w przypadku zaćmy przejrzałej, podczas wylewu krwi do oka, w wytrzeszczu endokrynnym, na skutek zwichnięcia soczewki do komory przedniej, na skutek nowotwórstwa naczyń w obrębie kąta przesączania, po zakrzepie żyły środkowej siatkówki, w cukrzycy w wyniku stosowania leków sterydowych, w przypadku guzów wewnątrzgałkowych.


Leczenie powinno doprowadzić ciśnienie wewnątrzgałkowe do wartości, przy których nie ma postępu choroby. Pacjent musi być zdyscyplinowany i całkowicie podporządkowany zaleceniom okulisty.


LECZENIE: farmakologiczne z zastosowaniem kropli do oczu lub leczenie operacyjne, zabiegi laserowe: SLT, irydektomia.


Na efekty leczenia ogromny wpływ ma ogólny stan zdrowia pacjenta.


 Zobacz więcej o zabiegach przeciwjaskrowych.